Pas njohjes nga Izraeli serbët pyesin: Cilët janë shqiptarët?

Duhet të lëçisni

Pamje shokuese në Rusi/ Zogj të ngordhur bien nga qielli në qytetin afër centralit bërthamor (film)

Tingëllon si një skenar filmash fantashkencë, por është një ngjarje e vërtetë dhe ka ndodhur në një qytet rus. Bëhet fjalë për një ndodhi të...

Ja emrat e mjekëve që do dalin në protestë në oborrin e QSUT. Policia u refuzon lejen: Jemi në kohë Covid-i.

Mjekët kanë paralajmëruar një protestë ditën e nesërme para oborrit të QSUT-së, por policia u ka refuzuar lejen me arsyetimin se nuk lejohen grumbullimet...

Yuri Kim reagon për Gjykatën Kushtetuese: Mos u dorëzoni kurrë para atyre që nuk e duan drejtësinë

Ambasadorja e ShBA në Shqipëri, Yuri Kim ka thënë se zbatimi i Reformës në Drejtësi duhet të vijojë dhe askush nuk duhet të dorëzohet...

Rezultoi pozitive me koronavirus, Voltana Ademi tregon simptomat: Kam pak kollë, ja ku dyshoj se jam infektuar

Kryetarja e Bashkisë së Shkodrës Voltana Ademi ka konfirmuar edhe zyrtarisht se ka marrë përgjigjen dhe ka dalë pozitive me koronavirus. Ademi, në një prononcim...

shkruan Fahri Xharra

Njohja e Izraelit për Kosovën filloi t’i prekë zemrat e ligshtuara  të disa profesorëve, ish-gazetarëve dhe disa akademikë.

Përderisa një ish-arsimtar shkruan: “Izraeli nuk është mik i imi, prandaj shtrohet pyetja mbi të gjitha të tjerat: Si mund të  jetë ky shtet mik i sinqertë i shtetit tim, kur i njëjti edhe sot e gjithë ditën, jo vetëm që nuk është dashamirës ndaj vëllaut të tij prej babe…”.

Ish-gazetari i përgjigjet: “Të lumtë, jam plotësisht jo pajtim me çdo pyetje e konstatim, por me fjalinë e fundit. Pra, jam me ty, se jam pacifist, humanist, liridashës”.

Ndërsa një profesor i Univerisitetit të Prishtinës qan me lot publikisht për paqen e lidhur ne mes Arafatit dhe Rabinit në vitin 1993.
E kam një pyetje si do ta kishit ndier veten mu sot sikur në vitin 1999 mos të ishin Izraeli, ShBA-t dhe Europa, sikur sot do të endeshit rrugëve të botës mbasi që keni fat dhe jeni gjallë? Po ku do të ishim ne, një milion shqiptarë që u përzumë nga tokat tona?
Po keni farë ndjenjë  keqardhjeje për ato 20 mijë gratë e vajzat e dhunuara?

Një sqarim i vogël; arabët e Palestinës nuk janë vëllezër prej babe të hebrejve. Mësoje historinë më mirë! Kjo është njësoj sikur ne t’i quanim sllavët e të gjitha llojeve që jetojnë në tokat tona. Arabët në Palestinë dhe sllavët mbi tokat tona janë ardhacakë pushtues dhe shkatërrues të identiteteve të vendorëve.

Sidoqoftë e falenderojmë Izraelin që e njeh Kosovën. Po mirë, ju njerëz të arsimit e kini parë serinë e shpifjeve serbe me pyetjen: Si u bënë serbët shqiptarë? (kakos su srbi postali albanci?)

Me siguri që jo, se zemërgjerësia e juaj për të huajin nuk ju  lejon të mendoni për veti.

Akademiku serb Sima Çirkoviq në librin e tij “Srbi megju evropskim narodima” – Serbët në mesin e popujve të Europës shkruan: “Kur sulltani i otomanëve në vitin 1830 e pranoi qeverinë vasale të Knezhevinës serbe, Milosh Obrenoviqi iu drejtua autoriteteve prezente: “Kështu vëllezër që nga dje jemi popull i pranuar!”.

Pra, ju miq të askujt nuk ju dhimbsën tokat shqiptare që një fis ardhacakësh me ndihmën e osmanëve u bë “popull” në  1850? Keni shkruar dçka për këtë?

Më e dhimbshmja e kohëve të fundit është kur ne si lepujt e frikësuar japim gjithçka vetëm të na pranojë Serbia, ata dalin në botë me libra dy mijë faqesh dhe me titull “Albanian Genocide of the Serbs in the XXth Centuri – “Shiptrardki genocid nad srbima nu 2 – veku (me dokumente
pra: “Gjenocidi shqiptar mbi serbë në shekullin  XX”.

Më tregoni se a është ndonjë popull më durim madh se ne?

Kurse me filmin e postuar mund të shihni burgosjen e shqiptarëve të Prishtinës dhe Gjakovës nga serbët në vitin 1912.
Ndërsa ato të 1999, nëse i keni harruar me tregoni do iu rikujtoj. Izrael, ju falenderojmë për njohjen e shtetit të Kosovës me të gjitha atributet e një shteti.

Tani u bëmë shtet!

Izrael, ju falenderojmë për njohjen e shtetit të Kosoves me të gjitha atributet e një shteti.

Tani u bëmë shtet!
Gjakovë, 16.09.20

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Pamje shokuese në Rusi/ Zogj të ngordhur bien nga qielli në qytetin afër centralit bërthamor (film)

Tingëllon si një skenar filmash fantashkencë, por është një ngjarje e vërtetë dhe ka ndodhur në një qytet rus. Bëhet fjalë për një ndodhi të...

Ja emrat e mjekëve që do dalin në protestë në oborrin e QSUT. Policia u refuzon lejen: Jemi në kohë Covid-i.

Mjekët kanë paralajmëruar një protestë ditën e nesërme para oborrit të QSUT-së, por policia u ka refuzuar lejen me arsyetimin se nuk lejohen grumbullimet...

Yuri Kim reagon për Gjykatën Kushtetuese: Mos u dorëzoni kurrë para atyre që nuk e duan drejtësinë

Ambasadorja e ShBA në Shqipëri, Yuri Kim ka thënë se zbatimi i Reformës në Drejtësi duhet të vijojë dhe askush nuk duhet të dorëzohet...

Rezultoi pozitive me koronavirus, Voltana Ademi tregon simptomat: Kam pak kollë, ja ku dyshoj se jam infektuar

Kryetarja e Bashkisë së Shkodrës Voltana Ademi ka konfirmuar edhe zyrtarisht se ka marrë përgjigjen dhe ka dalë pozitive me koronavirus. Ademi, në një prononcim...

Për një javë regjistrohen 951 raste me COVID-19 në Maqedoni, rritet numri i viktimave

Ministria e Shëndetësisë në Maqedoninë e Veriut bëri të ditur se, sipas Institutit për Shëndet Publik, nga 14 deri 20 shtatori janë konfirmuar pozitivë për...