Paralajmërimi i fortë i Idrizit: Kujdes, nuk jemi në tregun e gjësë së gjallë! (film)

Duhet të lëçisni

“Bebi juaj ka vdekur pas lindjes”, infermierët mashtronin nënat dhe iu shisnin foshnjet për 5000 euro

Anëtarët e një sindikate e konsideruar "korrje foshnjash" dhe trafikim të fëmijëve janë arrestuar në Gana. Këto arrestime vijnë pas një operacioni të ashpër ku...

Universitetet mbyllur, fushata hapur!

Nga Elona Caslli Kryetarja e Komitetit Teknik të Ekspertëve quhet Mira Rakacolli. Rakacolli bashkë me komitetin kanë marrë vendime nga më të çarturat gjatë kohës...

Shkeli masat anti-Covid, qeveria dëbon diplomatin rus nga Shqipëria

Shqipëria ka shpallur ‘non grata’ një diploma rus pasi ky i fundit mësohet se ka shkelur në mënyrë të vazhdueshme masat anti-covid-19, “Qeveria Shqiptare...

521 viktima dhe mbi 14 mijë raste të reja me Covid-19 në Itali

Gjatë 24 orëve të fundit në Itali kanë humbur jetën 521 pacientë me Covid-19, duke e çuar numrin e përgjithshëm në 20, 519 viktima. Ndërkohë...

Kryetari i Partisë Demokratike për Integrim dhe Unitet, Shpëtim Idrizi thekson se koalicioni opozitar duhet t’i shërbejë qëllimit të përbashkët për të ardhur të pushtet pas zgjedhjeve të 25 prillit.

I ftuar në Top Talk Idrizi tha se është i gatshëm të bashkëpunojë, por është shumë i rëndësishëm mirëbesimi dhe vlerësimi i peshës elektorale të partive në koalicion.

“PDIU i ka filluar negociatat me PD, por më duhet të theksoj përqasjen tonë. E shohim si bashkim të të gjitha partive që kanë një qëllim, në kushtet e mirëbesimit dhe peshës elektorale ndër vite. Të bëjmë një front opozitar përballë ndryshimit të madh që kërkojnë qytetarët.

Unë refuzoj që ta quaj këtë marrëveshje të gjësë së gjallë. Nuk është kështu. E shoh si sinergji dhe koalicion opozitar. Sigurisht që primatin e ka PD…”.

Sipas tij marrëveshja duhej bërë më parë, por ndërhyrja e mazhorancës në Kodin Zgjedhor e kanë vështirësuar punën: “Marrëveshja me opozitën është një marrëveshje që duhej bërë më parë, sot duhet të ishim duke bërë marrëveshje me popullin, por është pasojë e ndryshimeve të njëanshme që iu bënë Kodit Zgjedhor dhe rregullave të lojës. Rama e futi këtë element për të krijuar tension mes nesh.”

Idrizi është i bindur, kur thotë se PDIU nuk do të dalë e pakënaqur nga ky koalicion, por megjithatë thotë se partia që drejton ka shumë rrugëzgjidhje të tjera.

“PDIU, është parti e matur elektoralisht që nga viti 2010. Në bazë të peshës tonë specifike, normal që jam i detyruar të ruaj edhe elektoralin e PDIU-së dhe kauzën e saj. Unë nuk mund ta negocioj PDIU-në edhe qoftë për arsye personale”,- thekson Idrizi.

 

Më shumë shkrime

E Freskët taze

“Bebi juaj ka vdekur pas lindjes”, infermierët mashtronin nënat dhe iu shisnin foshnjet për 5000 euro

Anëtarët e një sindikate e konsideruar "korrje foshnjash" dhe trafikim të fëmijëve janë arrestuar në Gana. Këto arrestime vijnë pas një operacioni të ashpër ku...

Universitetet mbyllur, fushata hapur!

Nga Elona Caslli Kryetarja e Komitetit Teknik të Ekspertëve quhet Mira Rakacolli. Rakacolli bashkë me komitetin kanë marrë vendime nga më të çarturat gjatë kohës...

Shkeli masat anti-Covid, qeveria dëbon diplomatin rus nga Shqipëria

Shqipëria ka shpallur ‘non grata’ një diploma rus pasi ky i fundit mësohet se ka shkelur në mënyrë të vazhdueshme masat anti-covid-19, “Qeveria Shqiptare...

521 viktima dhe mbi 14 mijë raste të reja me Covid-19 në Itali

Gjatë 24 orëve të fundit në Itali kanë humbur jetën 521 pacientë me Covid-19, duke e çuar numrin e përgjithshëm në 20, 519 viktima. Ndërkohë...

A do të vijojë mësimi online në universitete? Merret vendimi për studentët

Ministret Ogerta Manastirliu dhe Evis Kushi, kanë zhvilluar një dëgjesë me Komitetin Teknik të Ekspertëve për mësimin në universitete. Gjatë fjalës së saj, Manastirliu tha...