Pandemia koronavirus, 400 mijë viktima në Europë

Duhet të lëçisni

“Rakacolli të shkarkohet nga detyra”, Spahia: Injorojnë ligjin për hir të partisë!

Ish-deputeti i PD, Bardh Spahia ka publikuar një foto të kryetares së Komitetit Teknik të Ekspertëve, Mira Rakacolli sipas të cilit ka shkelur masat...

Marrëveshja me Serbinë, Ministria e Jashtme: Prej 20 janarit qytetarët shqiptarë mund të lëvizin vetëm me kartë ID

Ministria e Jashtme njofton se nga sot hyn në fuqi marrëveshja Shqipëri-Serbi për lëvizjen e lirë të qytetarëve. Sipas njoftimit zyrtar, tashmë shqiptarëve u duhet...

Protesta të dhunshme në disa qytete amerikane: “Nuk duam Biden, kërkojmë hakmarrje”

Protesta të dhunshme kanë nisur në Amerikë pak orë pas inaugurimit të Joe Biden si president i Shteteve të Bashkuara, edhe pse ky i...

Kapet në Bullgari turku me nënshtetësi shqiptare, pjesë e grupit që transportonte emigrantë

Një turk me pasaportë shqiptare është ekstraduar drejt Shqipërisë pasi ka qenë pjesë e një grupi të strukturuar kriminal për trafik droge. Rexhep Ipek, i...

Rreth 61 milionë raste me Covid-19 numërohen zyrtarisht në të gjithë botën që prej fillimit të pandemisë, që u ka marrë jetën më shumë se 1.4 milionë personave.

Problematike mbetet situata në Europë. Sipas raportimeve të mediave ndërkombëtare, më shumë se 400 mijë pacientë kanë humbur jetën për shkak të koronavirusit në Kontinentin e Vjetër.

Mbretëria e Bashkuar ka shënuar numrin më të lartë të viktimave, më pas ndjekin Italia, Franca dhe Spanja.

Përkundër bilancit të lartë të jetëve të humbura, shifrat e rasteve ditore kanë një trend në rënie, çka shtyu vendet europiane të lehtësonin kufizimet përpara festave të fundvitit. Dyqanet jo të domosdoshme në Francë hapën qepenat pas një muaji mbyllje, ndërsa në Britani izolimi kombëtar zëvendësohet me planin me 3 nivele kufizimesh.

Gjermania është më strikte sa i përket masave dhe paralajmëron se izolimi i butë mund të zgjasë deri në pranverë.

Në nivel global, Shtetet e Bashkuara të Amerikës mbeten vendi më i prekur nga pandemia. Ditën e fundit tejkaloi dhe 13 milionë infektimet, pasi në vetëm 1 javë raportoi 1 milionë raste të reja me Covid-19. Jetët e humbura në SHBA, që prej fillimit të pandemisë, janë 264 mijë. Shqetësues mbetet numri i të shtruarve në spitale, që kapi shifrën rekord prej mbi 90 mijë personash nën përkujdesje mjekësore.

Më shumë shkrime

E Freskët taze

“Rakacolli të shkarkohet nga detyra”, Spahia: Injorojnë ligjin për hir të partisë!

Ish-deputeti i PD, Bardh Spahia ka publikuar një foto të kryetares së Komitetit Teknik të Ekspertëve, Mira Rakacolli sipas të cilit ka shkelur masat...

Marrëveshja me Serbinë, Ministria e Jashtme: Prej 20 janarit qytetarët shqiptarë mund të lëvizin vetëm me kartë ID

Ministria e Jashtme njofton se nga sot hyn në fuqi marrëveshja Shqipëri-Serbi për lëvizjen e lirë të qytetarëve. Sipas njoftimit zyrtar, tashmë shqiptarëve u duhet...

Protesta të dhunshme në disa qytete amerikane: “Nuk duam Biden, kërkojmë hakmarrje”

Protesta të dhunshme kanë nisur në Amerikë pak orë pas inaugurimit të Joe Biden si president i Shteteve të Bashkuara, edhe pse ky i...

Kapet në Bullgari turku me nënshtetësi shqiptare, pjesë e grupit që transportonte emigrantë

Një turk me pasaportë shqiptare është ekstraduar drejt Shqipërisë pasi ka qenë pjesë e një grupi të strukturuar kriminal për trafik droge. Rexhep Ipek, i...

Pas fitores dhe golit historik në Superkupë, CR7 paralajmëron Milan dhe Inter

Juventusi fitoi Superkupën e Italisë pasi mposhti Napolin me rezultat 2-0. Njërin nga dy golat për Zonjën e Vjetër e shënoi Cristiano Ronaldo. Portugezi është shprehur...