Pak kollë dhe shumë lodhje, si dhe pse kanë ndryshuar simptomat e Covid-19

Duhet të lëçisni

Vendimi, Hiqen maskat, shkurtohet ora policore

Ashtu siç edhe pritej, ulja e shifrave të infeksionit pritet të sjellë lehtësim të masave anti-Covid. Në mbledhjen e radhës Komiteti Teknik i Ekspertëve pritet...

Tom Doshi me 3-4 diploma, prandaj komandon gjithë këtë popull ushtar… (film)

Tom Doshi ka qenë sfidanti i vërtetë i këtyre zgjedhjeve, i cili ia doli t’i japë tre mandate shtesë Edi Ramës, megjithë kundërshtinë shumë...

Aurela Basha tregon kush e ndihmoi për gatimin

Aurela Basha, bashkëshortja e kreut të opozitës, ka ndarë të shtunën një moment shumë të veçantë me ndjekësit e saj në instagram. Është momenti i...

Gurvenantori i bankës së Anglisë: Ata që investojnë në kriptmonedha duhet të përgatiten t’i humbin paratë

Gurvenatori i bankës së Anglisë Andrew Bailey ka deklaruar se kriptomonedhat ose të quajtura ndryshe monedhat virtuale nuk kanë “vlerë të brendshme” dhe njerëzit...

Cilat janë simptomat e Covid-19? 

Ndër simptomat më të zakonshme të Covid-19 listohen, kollë, dhimbje fyti, dobësi, lodhje dhe dhimbje muskujsh. Rastet e rënda mund të paraqiten me pneumoni dhe vështirësi në frymëmarrje. Raportohet gjithashtu humbja e shijes dhe nuhatjes. Simptoma të tjera më pak specifike përfshijnë dhimbje koke, të dridhura, mialgji, asteni, të vjella dhe diarre .

A kanë ndryshuar simptomat e Covid gjatë muajve të fundit?

Sipas një studimi të bërë në Mbretërinë e Bashkuar ku u përfshinë 19,000 njerëz, midis fashës kohore, 27 maj dhe 4 dhjetor 2020, u vu re se 40% e pacientëve nuk kishin një nga tre simptomat klasike: ethe, kollë e thatë e vazhdueshme ose humbje e shijes dhe nuhatjes. Prandaj nuk është e sigurt që një pacient me Covid-19 duhet domosdoshmërisht të shfaqë këto simptoma. Sidoqoftë, sindromat e ngjashme me gripin mbeten tipari i veçantë i Covid-19 .

“Ethe , jo domosdoshmërisht e lartë, por mbi të gjitha lodhje, këto të fundit që gjithashtu zgjasin për një kohë të gjatë, janë simptomat që ne i vëzhgojmë më shpesh tek pacientët e trajtuar në shtëpi”, shpjegon Claudio Cricelli , president i Shoqatës Italiane të Mjekësisë së Përgjithshme dhe Kujdesit Parësor (SIMG).

“Ne gjithashtu shohim më pak pacientë me kollë”, shton Ovidio Brignoli , nënkryetar i SIMG.

A çuan variantet në simptoma të ndryshme?

Ndikimi i simptomave në variante është studiuar pak. “Variantet, si ai anglez për sa i përket Italisë, kanë infektuar shumë më tepër të rinjtë, por nuk ka asnjë provë se ato shkaktojnë simptoma të ndryshme ” konfirmon Brignoli.

A mund të ndryshojnë simptomat sipas moshës?

“Popullsia referuese do të ndryshojë për disa muaj, nuk do t’i shohim më të moshuarit në spital sepse ata do të vaksinohen masivisht. Të rinjtë, midis të cilëve Covid-19 është më i përhapur sot, priren të kenë një mbrojtje më të fortë imune, sëmuren më pak dhe në përgjithësi përjetojnë simptoma të ngjashme me gripin. Pak, marrin pneumoni (shumë më e zakonshme tek të moshuarit) dhe zakonisht zgjidhet shpejt. Nuk është Covid ai që ka ndryshuar, por pasi tani është më i përhapur në grupmoshën më të re, shtohen simptomat tipike të atyre që trajtohen në shtëpi dhe nuk kanë nevojë për trajtim spitalor”, nënvizon Circelli.

A ka ndonjë ndryshim në sinjalet fillestare?

“Në fillim të pandemisë, simptomat që na drejtuan për të identifikuar Covid-19 ishin ethe, kollë, marrje fryme. Tani pacientët na raportojnë në fillim të sëmundjes më shumë se gjithçka tjetër është një ndjenjë e përgjithshme e sëmundjes, dhimbje koke, të përzier dhe, rrallëherë diarre”, tha Circelli.

A është humbja e shijes dhe ende kaq e përhapur?

Ndryshimi i përkohshëm ose humbja e shijes dhe nuhatjes duket se janë më pak të shpeshta bazuar në vëzhgimet klinike, por ende nuk mbështeten nga studime në shkallë të gjerë.

A është e vërtetë që simptomat gastrointestinale janë më të shpeshta?

Sipas Pier Luigi Bartoletti, simptomat gastrointestinale të tilla si dhimbje barku, të vjella ose diarre janë rritur shumë . «

“Një nga klientët e mi u ankua për dhimbje të forta në stomakun e saj. Ajo nuk kishte kollë, mushkëritë e saj ishin të lira dhe madje nuk kishte as ethe. Por ajo ishte pozitive me Covid dhe si ajo me të njëjtat simptoma shumë pacientë të tjerë”, deklaroi Circelli.

Sidoqoftë, simptomat e zorrëve për Covid-19 janë raportuar gjithmonë ndërkombëtarisht. Një studim i vogël italian mbi pacientët në spitalin Crema në Lombardi, botuar gushtin e kaluar në British Medical Journal Gut , raporton se 10% e pacientëve të shtruar në spital përjetuan diarre, të përziera, të vjella ose dhimbje barkunë fillimin e sëmundjes dhe madje edhe para simptomave të frymëmarrjes, duke konfirmuar që mbizotërimi i simptomave gastrointestinale nuk është i papërfillshëm.

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Vendimi, Hiqen maskat, shkurtohet ora policore

Ashtu siç edhe pritej, ulja e shifrave të infeksionit pritet të sjellë lehtësim të masave anti-Covid. Në mbledhjen e radhës Komiteti Teknik i Ekspertëve pritet...

Tom Doshi me 3-4 diploma, prandaj komandon gjithë këtë popull ushtar… (film)

Tom Doshi ka qenë sfidanti i vërtetë i këtyre zgjedhjeve, i cili ia doli t’i japë tre mandate shtesë Edi Ramës, megjithë kundërshtinë shumë...

Aurela Basha tregon kush e ndihmoi për gatimin

Aurela Basha, bashkëshortja e kreut të opozitës, ka ndarë të shtunën një moment shumë të veçantë me ndjekësit e saj në instagram. Është momenti i...

Gurvenantori i bankës së Anglisë: Ata që investojnë në kriptmonedha duhet të përgatiten t’i humbin paratë

Gurvenatori i bankës së Anglisë Andrew Bailey ka deklaruar se kriptomonedhat ose të quajtura ndryshe monedhat virtuale nuk kanë “vlerë të brendshme” dhe njerëzit...

Dita e dytë pa pacientë të intubuar nga COVID-19

Për të dytën ditë radhazi në spitalet Covid nuk ka asnjë pacient të intubuar. Ministria e Shëndetësisë raportoi sot se 7 pacientë po trajtohen në...