Shfaq rezultat për:

Leka Zogu, trashëgimtari i parë i një froni evropian me origjinë amerikane

Nga Aurenc Bebja “Excelsior” ka botuar, të mërkurën e 5 prillit 1939, në faqen n°2, një shkrim në lidhje me lindjen dhe origjinën e Leka Zogut I,...

Deklarata e mbretëreshës Geraldinë nga Greqia, drejtuar Fuqive të Mëdha

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 21 Gusht 2019 “L’Action française” ka botuar, të dielën e 9 prillit 1939, në ballinë, një shkrim në lidhje me deklaratën e...

Riza Lushta, futbollisti i talentuar shqiptar nga Mitrovica, mund të kishte luajtur për Montpellier-in nëse…

Nga Aurenc Bebja “L’Auto” ka botuar, të mërkurën e 16 dhjetorit 1942, në ballinë, një rrëfim të rrallë për futbollistin e talentuar shqiptar nga Mitrovica, Riza Lushtën,...

Deklarata e mbretit Zog, një vit pas nënshtrimit të Shqipërisë nga Italia e Musolinit

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 19 Gusht 2019  “Le Midi Socialiste” ka botuar, të martën e 9 prillit 1940, në faqen n°2, deklaratën e mbretit Zog, një...

Gazeta Franceze (1934)/ Kur Mbreti Zog lejoi Fan Nolin të kthehej në Shqipëri

Nga Aurenc Bebja “L’Ere nouvelle” ka botuar, të martën e 30 janarit 1934, në faqen n°3, një shkrim në lidhje me lejimin e kthimit në atdhe të Fan...

Dhurata dhe mesazhi i Ali Pashë Tepelenës për Napoleon Bonapartin

Nga Aurenc Bebja “Excelsior” ka botuar, të mërkurën e 7 qershorit 1939, në faqen n°2, një shkrim në lidhje me armët shqiptare dhe domethënien e tyre tek...

Berlinezet e të gjitha moshave janë të çmendura pas Aleksandër Moisiut

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 16 Gusht 2019 Gazeta kulturore franceze, “Comoedia”, ka botuar, të enjten e 17 tetorit 1912, në ballinë, një rrëfim të veçantë për...

Ali Pashë Tepelena konsullit francez : Nëna Hanko, frymëzuesja ime

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 29 Janar 2017 Në librin e Alphonse De Beauchamp, me titullin « Jeta e Ali Pashës » – botuar në korrik të 1822...

Mbreti Zog dhe mbretëresha Geraldinë në inagurimin e stacionit radiofonik në Tiranë

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 12 Gusht 2019   “Excelsior” ka botuar, të shtunën e 3 dhjetorit 1938, në faqen n°8, fotografinë e mbretit Zog dhe mbretëreshës Geraldinë,...

Vepra e historiografit francez botuar në Paris më 1665: Gjergj Kastrioti ose Skënderbeu, Mbret i Shqipërisë

Nga Aurenc Bebja, Francë  Në veprën me titull “Abrégé de l'histoire des Turcs, contenant tout ce qui s'est passé de plus remarquable sous le règne...

Lajmet e fundit

Shtrenjtimi i energjisë, Kuvendi i Kosovës sot në seancë të jashtëzakonshme

Kuvendi i Kosovës sot do të mbajë seancë të jashtëzakonshme lidhur me paralajmërimet për shtrenjtimin e energjisë elektrike. Në rend dite është vetëm një...

ISHP thirrje qytetarëve: Lexoni rregullat e sigurisë para se të dilni

Vendi është përfshirë nga temperaturat nën zero. Instituti i Shëndetit Publik u ka bërë apel qytetarëve të kenë kujdes, të vishen trashë, të pastrojnë...

Rënie temperaturash dhe reshje bore, parashikimi i motit për sot

Nga temperatura të ulëta dhe ngrica do të karakterizohet moti në vendin tonë ditën e sotme. Sipas MeteoAlb bregdeti dhe zonat e ulëta vijojnë me kthjellime dhe...

Me qese akulli në tendinën e Akilit, dëmtimi i Ibra-s frikëson tifozët

Ibrahimovic u largua nga fusha në minutën e 25′ të takimit Milan-Juventus. Ai u detyrua të zëvendësohej për shkak të një problemi duke habitur...

Vijon acari, e marta shënon ditën më të ftohtë, moti ‘zbutet’ të premten

Dita e martë pritet të jetë dita më e ftohtë e javës dhe e muajit. Nesër temperaturat do të vijojnë të zbresin, por të...