Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Organizata Botërore e Shëndetit: Nuk është i dobishëm përdorimi i maskave, rastet kur nevojitet

Nga Ejona 0

Organizata Botërore e Shëndetit ka rekomanduar që njerëzit të mos pwrdorin në publik. Kjo këshillë u dha pas vlerësimit të provave të reja që sugjeruan se artikujt mund të ndihmojnë në kontrollin e pandemisë.

OBSH rishikoi pozicionin e saj për maska ​​në dritën e të dhënave nga Hong Kongu duke treguar që përdorimi i tyre i përhapur në komunitet mund të ketë zvogëluar përhapjen e koronavirusit në disa rajone.

Por, në udhëzimet e azhurnuara të botuara të hënën, organizata pohoi se nuk kishte asnjë provë që maska i pengonte njerëzit e shëndetshëm të kapnin infeksione të frymëmarrjes, përfshirë Covid-19.

Profesor David Heymann, nga Shkolla në Londër e Higjienës dhe Mjekësisë Tropikale, i cili kryesoi grupin këshillimor shkencor dhe teknik të OBSH-së për rreziqe infektive, tha se përveç nëse njerëzit punonin në mjediset e kujdesit shëndetësor, “maskat janë vetëm për mbrojtjen e të tjerëve, jo për mbrojtja e vetvetes. ”

Komiteti pranoi se virusi mund të transmetohet nga njerëz që nuk kanë simptoma, por tha se virusi ende duhet të përhapet përmes pikave ose sipërfaqeve të kontaminuara, të cilat distanca fizike dhe larja e duarve kanë për qëllim të minimizojnë.

Sipas këshillave të azhurnuara, personat me simptoma të koronavirusit duhet të mbajnë një maskë për fytyrën, të izolohen dhe të kërkojnë këshilla mjekësore, sapo të fillojnë të ndjehen mirë, ndërsa ata që kujdesen për to duhet të mbajnë një maskë për fytyrën kur janë në të njëjtën dhomë.

Udhëzimi i OBSH për njerëzit e shëndetshëm që mbajnë maska ​​në publik duket se bien ndesh me këshillat e fundit nga Qendrat e SHBA për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, i cili i bëri thirrje publikut amerikan që të veshin mbulesa të fytyrës me leckë në barnatore, sende ushqimore dhe vende të tjera publike, ku distanca fizike mund të jetë e vështirë për të ruajtur.

Heymann tha se maska ​​mund të krijojë një ndjenjë të rreme të sigurisë që mund të përfundojë duke i rrezikuar njerëzit. Edhe me gojën dhe hundën e mbuluar plotësisht, virusi ende mund të hyjë nëpër sy.

“Njerëzit mendojnë se janë të mbrojtur kur nuk janë”, tha ai. “Punëtorët e kujdesit shëndetësor, përveç maskave, veshin edhe visore, për të mbrojtur sytë.”

Një shqetësim tjetër është që njerëzit mund të kontaminojnë veten kur rregullojnë, heqin dhe largojnë maskat e tyre.

OBSH tha që njerëzit që zgjodhën të vishin maska ​​në publik duhet të ndiqnin këshillat e tij për t’u siguruar që ata i përdornin me siguri. Ajo tha që vendet që rekomanduan maska ​​për popullatën e përgjithshme duhet të krijojnë studime për të monitoruar efektivitetin e tyre.

William Keevil, një profesor i kujdesit shëndetësor mjedisor në Universitetin e Southampton, tha se qeveritë ndjehen nën presion që të shihet të bëjnë diçka, edhe nëse kjo do të humbiste kohë dhe burime të vlefshme, transmeton msn.

“Maska prej rrobash dhe maska ​​të dobëta kirurgjikale për fytyrën nuk do të filtrojnë pikat e frymëmarrjes së imët, dhe sigurisht jo aerosolet të cilat disa tani pretendojnë se janë një rrezik infeksioni. Pyetja kryesore që duhet të adresohet është: po në lidhje me mbrojtjen e syve, një rrugë e njohur e hyrjes? ” tha ai.

Dr Elaine Shuo Feng, një epidemiologe në Universitetin e Oksfordit, mbështet qëndrimin e SHBA për maskat në fytyrë dhe tha se do të ishte e ndjeshme për njerëzit që mund të kenë qenë të ekspozuar ndaj virusit të veshin maska ​​për fytyrën jashtë për shkak të rrezikut të kalimit të virusit.

“Do të ishte e dobishme nëse njerëzit me rrezik të lartë – të moshuar, njerëz me kushte kronike – të mbajnë një maskë për fytyrën nëse nuk mund të shmangin zona të mbushura me njerëz, sepse këta njerëz kanë rrezikun më të lartë nëse infektohen”, tha ajo.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej