Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Një dhuratë për Herr Borchardt, për të parë nga afër publikun e revoltuar nga Rama

Nga 27.al 0

Nga Ylli Dylgjeri

Një dhuratë për Herr Borchardt…

Pas qëndrimeve prej mantenute të Shefit të OSBE-së në Tiranë Borchardt, u kujdesa t’i bëj një dhuratë. Dhe e gjeta me mundim, një send që do t’i përshtatet. Ja, një skafandër po i dhuroj, pavarësisht kokës së madhe që ka ky autoritet mëndjevogël, që po “drejton” misionin prestigjioz të Sigurimin dhe Bashkëpunimin Europian. Meqënëse bashkëpunimi i këtij kllouni politik është thellësisht i njëanshëm, (kujtoj këtu dhe një dalje të hershme nga zyra e ministrit të Brendshëm Tahiri, ku nuk mugoi servilizmi) po i dhuroj këtë send mbrojtës për të marrë pjesë në protestat e radhës të Opozitës në Bulevardin “Dëshmorët e Kombit”. Po ia dhuroj për të parë nga afër publikun e revoltuar nga qeverisja e mbrapshtë e Edi Ramës.

I them njëkohësisht:

Mos kij frikë nga dalja në publik! Nuk është hera e parë që një Shef i OSBE del të shohë nga afër protestat. Më mirë dil, se edhe po t’u dogjën leshrat e verdha nga fishekzjarët, shpërblim do marrësh nga Vjena.

I pari Juaj, që ka dalë në bulevard ka qenë Dan Everts. Ishin vitet ’90 dhe Komandant i Gardës së Republikës ishte i nderuari Dane Binaj.

Kujtoj që edhe  asokohe kam shkruar një artikull me Titullin: “Dy Danet e bllokut”. Danja i OSBE-së u bë aq i afërt me ushtarët sa më shpejt zbatoheshin urdhërat e Dan Everts-it se ato të Komandant Dane Bines…!

Por, ngjarjet thonë se kur përsëriten në histori bëhet komedi për herë të dytë.

Merre e ta gëzosh skafandrën o Herr Borchardt!

Te sheshi na ke…

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej