Nga ndryshimi i ADN-së tek efektet anësore, 16 pyetje e përgjigje rreth vaksinimit të fëmijëve

Duhet të lëçisni

Ndodh e papritura në Gjermani, Dortmundi eliminohet nga skuadra e kategorisë së dytë

Rezultat i bujshëm në Gjermani, pasi St Pauli, skuadër e kategorisë së dytë, ka eliminuar Borusia Dortmund nga Kupa e Gjermanisë. Në fakt, ndeshja e...

Formohet “qeveria e pakicës”, shqiptarët dhe boshnjakët bëhen bashkë në Mal të Zi

Lista Shqiptare, Koalicioni Shqiptar dhe Partia Boshnjake i kanë dhënë mbështetje koalicionit “E Zeza në të Bardhë” për formimin e qeverisë së re në...

Vdekja e 3-vjeçarit në Fier, edukatorja deklaron dy versione të ngjarjes

Lajmi se një 3-vjeçar humbi jetën tragjikisht në një kopsht privat në Fier ka tronditur mbarë opinionin publik. Prindërit e vogëlushit kanë vendosur që...

Vjosa Osmani nuk i toleron kërcënimet e ish-ambasadorit, e denoncon në Polici

Presidentja Osmani ka denoncuar në Polici për kërcënim publik ish-ambasadorin e Kosovës në Maqedoninë e Veriut. Rrethohet nga pesë truproje. Mirëpo siguria e Presidentes...

Komiteti Kombëtar i Vaksinimit në Greqi u është përgjigjur gjashtëmbëdhjetë pyetjeve të bëra më shpesh nga prindërit në lidhje me vaksinimin e fëmijëve dhe adoleshentëve.

Pyetjet dhe përgjigjet janë si më poshtë:

 1. Unë hezitoj ta vaksinoj fëmijën tim, sepse këto vaksina janë përgatitur në një kohë të shkurtër. Janë të sigurta?

Vaksinat janë prodhuar me shpejtësi falë përparimeve në teknologji, bashkëpunimit shkencor global, financimit të lartë, numrit të madh të vullnetarëve dhe zvogëlimit të burokracive. Kontrolli i efikasitetit dhe sigurisë u respektua rreptësisht, pa devijime nga mekanizmat e kontrollit.

 1. Cilat vaksina kundër koronavirusit janë miratuar për fëmijët?

Vaksinat e miratuara nga Organizatat Ndërkombëtare të Vlerësimit (FDA dhe EMA) për fëmijët > 12 vjeç janë vaksinat e prodhuara me tekonlogjinë e m-ARN-së të prodhuara nga Comirnaty e Pfizer Biontech dhe Spikevax e Moderna-s.

 1. Çfarë janë vaksinat m-ARN?

Vaksinat e bëra me teknologjinë mRNA nuk përmbajnë një virus, por një grup informacionesh (mesazhi) për të trajnuar qelizat tona për të bërë një proteinë (proteina e koronavirusit), e cila do të aktivizojë sistemin imunitar për të prodhuar antitrupa mbrojtës.

 1. Pse duhet ta vaksinoj fëmijën tim, pasi sëmundja në moshën e tij është e lehtë?

Për të mbrojtur… për të mbrojtur më tej procesin e përgjigjes dhe për të kontribuar në murin e imunitetit që është aq i rëndësishëm për kthimin tonë të përgjithshëm në jetën e përditshme. Si rregull, rreziku i infeksionit serioz Covid-19 është i vogël, por real. Rrallë tek fëmijët ndodh sindroma inflamatore multisistemike (MIS-C), e cila shoqërohet me infeksionin, ndërsa tejzgjatja e simptomave, pas sëmundjes, në një përqindje prej rreth 2%, për shumë javë (Covid i gjatë) është veçanërisht i rëndësishëm.

 1. A vaksinohen fëmijët për të mbrojtur të rriturit e pavaksinuar?

Rekomandohet vaksinimi:

Kryesisht për mbrojtjen e shëndetit individual të vetë fëmijëve, fizik dhe mendor.

Për kthimin e tyre të sigurtë në shkollë dhe aktivitetet jashtëshkollore.

Për të zvogëluar përhapjen e virusit në familje. Vaksinimi i fëmijëve dhe adoleshentëve mbron anëtarët e cenueshëm të familjes të cilët mund të mos kenë krijuar imunitet adekuat ndaj vaksinës.

Rritja e mbulimit të vaksinimit për studentët dhe mësuesit do të zvogëlojë përhapjen e virusit në shkolla dhe për këtë arsye numrin e rasteve të reja në komunitetin në përgjithësi.

Reduktimi i përhapjes së virusit në komunitet parandalon shfaqjen e mutacioneve të reja.

 1. A mund të vaksinohen fëmijët alergjikë?

Po. Alergjitë e zakonshme ndaj ushqimit, ilaçeve, alergeneve mjedisorë, ngjyrave, kafshimeve të insekteve nuk kanë kundërindikacione. Vaksinimi është kundër-indikuar në raste të rralla të alergjisë ndaj përbërësve të vaksinave të mRNA. Fëmijët me alergji qëndrojnë në qendrën e vaksinimit për ndjekje për 30 minuta pas vaksinimit.

 1. A rekomandohet antipiretiku para vaksinimit?

Jo. Nuk rekomandohet si masë paraprake, sepse mund të zvogëlojë përgjigjen imune të trupit. Sidoqoftë, nëse fëmija zhvillon ethe pas vaksinimit, atij ose asaj mund t’i jepet një ilaç antipiretik/qetësues.

 1. Nëse fëmija im infektohet me koronavirus, a do të jetë më mirë sesa të vaksinohet?

Jo. Vaksina mbron nga rreziku i efekteve anësore të mundshme të sëmundjes. Në fund të fundit, imuniteti nga sëmundjet natyrore zvogëlohet me kalimin e kohës.

 1. A ka gjasa që vaksina ta ndryshojë ADN-në e fëmijës-adoleshentit?

Jo. Vaksina m-ARN nuk mund të ndryshojë ADN -në e njeriut. M-ARN nuk hyn kurrë në bërthamën e qelizës ku ndodhet ADN -ja.

 1. A mund të ndikojë vaksina në pjellorinë ose ciklin menstrual tek adoleshentet?

Jo. Molekula e vaksinës m-ARN shkatërrohet sapo e përfundon misionin e saj në trup dhe eliminohet nga trupi. Nuk ka lidhje biologjike mes vaksinës dhe pjellorisë dhe asnjë efekt i dëmshëm i vaksinës në pjellorinë mashkullore dhe femërore nuk është gjetur.

 1. A mund ta bëjë fëmija im vetë vaksinën?

Jo.

 1. Cilat janë efektet anësore më të zakonshme nga vaksinimi?

Deri më sot, nga shumë miliona vaksina që janë dhënë (> 10,000,000 deri në 12-17 vjeç), ato të raportuara janë analoge me vaksinat e njohura. Të buta, jetëshkurtra dhe përfshin: ethe, lodhje, dhimbje koke, dhimbje të muskujve, të dridhura, diarre dhe dhimbje në vendin e injektimit.

 1. A mundet vaksina m-ARN të shkaktojë dëmtime të zemrës? Sa e rrezikshme është?

Në raste të rralla (18: 1.000.000) vaksina është shoqëruar me inflamacion të miokardit ose perikardit. Këto manifestime zakonisht prekin meshkujt e rinj të moshës 12 deri në 29 vjeç dhe shfaqen disa ditë pas dozës së dytë të vaksinës. Në shumicën e rasteve, sëmundja është e kufizuar në vetvete.

Simptomat janë: dhimbje gjoksi, vështirësi në frymëmarrje dhe palpitacione. Në këtë rast të rrallë, duhet të kontaktoni një mjek dhe të plotësoni kartonin e verdhë. Theksohet se sëmundja Covid shkakton të paktën gjashtë herë më shumë raste të miokarditit.

 1. Në çfarë forme do të jepen vaksinat e tjera të rekomanduara për adoleshencën (HPV, difteria, tetanozi, meningjiti) dhe koronavirusi?

Vaksina e koronavirusit nuk i pengon fëmijët dhe adoleshentët e tjerë të vaksinohen. Të gjitha ato mund të bëhen disa ditë larg ose edhe në të njëjtën kohë. Nuk ka një interval specifik midis vaksinave.

 1. Kam frikë nga efektet anësore që mund të ndodhin vite pas vaksinimit.

Shumica e efekteve anësore të vaksinës ndodhin në javët e para pas administrimit. Vaksinat e ARN -së shkatërrohen nga trupi brenda disa orësh, pasi japin “sinjalin” për prodhimin e antitrupave. Asnjë komponent i vaksinës nuk grumbullohet në trup për t’u lidhur me efektet anësore afatgjata.

 1. Pas vaksinimit të fëmijëve – adoleshentëve, a kanë nevojë për masa paraprake kundër koronavirusit?

Po. Fëmijët e vaksinuar duhet të vazhdojnë të përdorin maskë, të mbajnë distancën shoqërore, higjienën e duarve dhe të pastrojnë zonën. Një fëmijë asimptomatik i vaksinuar mund të infektohet me virusin dhe ta transmetojë atë tek një person tjetër në mjedisin e tij.

Vaksinimi konsiderohet i plotë pas përfundimit të të dy dozave të vaksinës.

/Marrë nga ABC/

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Ndodh e papritura në Gjermani, Dortmundi eliminohet nga skuadra e kategorisë së dytë

Rezultat i bujshëm në Gjermani, pasi St Pauli, skuadër e kategorisë së dytë, ka eliminuar Borusia Dortmund nga Kupa e Gjermanisë. Në fakt, ndeshja e...

Formohet “qeveria e pakicës”, shqiptarët dhe boshnjakët bëhen bashkë në Mal të Zi

Lista Shqiptare, Koalicioni Shqiptar dhe Partia Boshnjake i kanë dhënë mbështetje koalicionit “E Zeza në të Bardhë” për formimin e qeverisë së re në...

Vdekja e 3-vjeçarit në Fier, edukatorja deklaron dy versione të ngjarjes

Lajmi se një 3-vjeçar humbi jetën tragjikisht në një kopsht privat në Fier ka tronditur mbarë opinionin publik. Prindërit e vogëlushit kanë vendosur që...

Vjosa Osmani nuk i toleron kërcënimet e ish-ambasadorit, e denoncon në Polici

Presidentja Osmani ka denoncuar në Polici për kërcënim publik ish-ambasadorin e Kosovës në Maqedoninë e Veriut. Rrethohet nga pesë truproje. Mirëpo siguria e Presidentes...

Kupa e Italisë/ Juventus në avantazh, Cuadrado ekzekuton saktë goditjen e dënimit

Dy gola në dy minuta për Juventus-in, por vetë m njëri ka qenë i vlefshëm. Bardhezinjtë kanë kaluar në avantazh në minutën e 25-të kundër...