Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Nëse koronavirusi vret me mijëra, aborti gati 10 milionë njerëz për 3 muaj, përse jemi në “arrest shtëpie”? (tabela)

Nga 27.al 0

worldometers.info është një burim i besueshëm i të dhënave statistikore të vdekjeve për sëmundjet e ndryshme. Atje mund të gjeni në kohë reale sa njerëz vdesin dhe infektohen në çdo moment nga koronavirusi.

Por, gjithashtu në këtë faqe gjejmë të dhëna edhe për sëmundjet a shkaqet e tjera që i marrin jetën njerëzve.

Tabela që shoqëron këtë shkrim flet për periudhën nga 1 janari në 25 mars.

Në gati tre muaj raportohen 21 297 njerëz të vdekur në të gjithë botën nga COVID-19, por mbi 100 mijë nga gripi sezonal, nga alkoli mbi gjysëm milioni, nga duhani më shumë se 1 milion dhe më e tmerrshmja gati 10 milionë jetë ka marrë këto tre muaj aborti.

Shfarosjen po e sjell njeriu, i cili po bën Zotin duke i marrë jetën foshnjeve me abort!!!

Por, atëherë me këto shifra kaq të ulëta, shumë më të ulëta se gripi sezonal përse duhet të jemi në karantinë?

Shpjegimin e e jep mjeku i mirënjohur shqiptar, Fahri Beqa që punon për strukturat e shëndetit publik në Gjermani. Sipas tij u karantinuam, sepse nuk e dinim forcën e koronavirusit nuk mund të parashikonim nëse do vdisnin 1 mijë apo 1 milion vetë. Tani që e njohim virusin është koha për të marrë masat që t’i kthehemi jetës normale, siç po bën Gjermania.

Po Shqipëria e vogël që është në “luftë” çfarë do të bëj?

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej