Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Negociatat/ Mediat europiane “vulosin” fatin e Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut

Nga Ejona 0

Ndonëse zyrtarisht ministrat e Jashtëm thanë se nuk e kishin marrë dot një vendim për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, mediat europiane e trajtojnë hapjen e negociatave si fat i vulosur tashmë.

“Euroacitve” shkruan se “Franca ka frenuar zgjerimin” ndërsa “Le Monde” thotë se “Parisi i mbylli dyert Tiranës dhe Shkupit”.

Nisur nga burime të presidencës franceze, “Euroactive” sqaron se qeveria e Emmanuel Macron nuk do të bjerë dakord për hapjen e negociatave në këtë moment.

“Këto vende do të jenë pjesë e Bashkimit Europian një ditë. Por është shumë herët për të folur mbi hapjen e procesit ligjor drejt zgjerimit”.

Ndërkohë nga Berlini, sipas një zyrtari të qeverisë, Kancelarja Merkel do të diskutonte me Presidentin francez para samitit të 17-18 tetorit.

Një burim i cituar nga “Euroactiv”, thotë se Franca mund të ndryshojë pozicion në samit, vetëm në rastin e një skenari hipotetik shkëmbimesh, të tillë si përqafimi i idesë për reformimin e Eurozonës nga Gjermania.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej