Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Negociatat për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut/ Hahn: Nuk kërkojmë çelje të menjëhershme bisedimesh

Nga Ejona 0

Komisioneri për Zgjerim në BE, Johannes Hahn u bën thirrje të gjitha vendeve të BE-së që të vendosin pozitivisht për hapjen e negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut por jo në mënyrë të menjëhershme.

Në një konferencë e përbashkët me kryeministrin maqedonas Zoran Zaev në Bruksel, zyrtari i lartë europian theksoi se nuk kërkon hapjen e menjëhershme të bisedimeve, por vetëm dritën  jeshile, pasi nëse pengohet, kjo do të cënonte kredibilitetin e BE-së në vendet e Ballkanit.

“Uroj të ketë një marrëveshje për të bindur vendet skeptike. Bëhet fjalë për bashkëjetesën në Europë të këtyre vendeve. Maqedonia mund të bëhet një anëtare e mirë e BE-së dhe kjo mund të jetë një shenjë e mirë për vendet e tjera që po ndërmarrin reforma. Nuk duam të humbasin asnjë kredibilitet në asnjë vend të botës. E përsëris, nuk kërkojmë çeljen e menjëhershme të bisedimeve. U kërkoj liderëve të japin dritën jeshile. Do të bisedojmë me liderët e tjerë të BE-së për të pëmirësuar metodologjinë tonë. Por duhet të vazhdojmë me proçesin e zgjerimit. Kjo do të cënonte kredibilitetin tonë të vendet e tjera”, u shpreh Johannes Hahn.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej