Mjerimi/ Njerëzit në radhë për të blerë më lirë bukën bajate

Duhet të lëçisni

Përmirësohet situata me koronavirusin në Maqedoninë e Veriut, shënohet dita e parë pa asnjë viktimë pas 9 muajsh

Maqedonia e Veriut të dielën (13 qershor) nuk ka regjistruar asnjë viktimë me COVID-19 duke shënuar ditën e parë pa viktima që nga shtatori...

Zgjedhjet në PD/ Mbyllet numërimi në total: Fiton bindshëm Lulzim Basha me 81.7%

Ka përfunduar numërimi i votave në shkallë vendi në zgjedhjet brenda PD-së, për kreun e ri. Ka përfunduar numërimi në total i votave në të...

LGBTI kërkon heqjen e fjalës “nënë”/ Bes Kallaku: Shpirtin ma ngroh vetëm “o ma, o ba”… (film)

Kërkesa e komunitetit LGBTI për të zëvendësuar fjalën “nënë” me “prind që ka lindur” ka shkaktuar mjaft debat dhe revoltë tek qytetarët, të cilët...

Nga Namir Lapardhaja

Qeveria fluturon në 3D, njerëzit zhyten në mjerim.

Kjo foto dëshmon kontrastin e thellë mes propagandës fluturuese në 3D të qeverisë dhe jetës së varfër të përditshmërisë së njerëzve në vendin tonë.

Ndërkohë që pushteti flet për arritje të mëdha ekonomike, për rritje rrogash dhe pensionesh (?!), harxhon miliona euro investime për inceneratorë, miliarda lekë për koncensione dhe PPP, aeroporte dhe projekte infrastrukturore në 3D, qytetarët e Beratit duhet që çdo mëngjes të presin në radhë për të blerë bukën e ftohtë dhe të ngelur nga ditë më parë me çmim më të lirë se i zakonshmi.

Kemi arritur pikën fundore: bukën e gojës. Jo në kuptimin e figurshëm, sepse të gjithë për “bukën e gojës” përpiqen, por atë të drejtpërdrejtë.

Mjerimi ka trokitur në çdo shtëpi dhe lufta për ekzistencë po bëhet jetike.

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Përmirësohet situata me koronavirusin në Maqedoninë e Veriut, shënohet dita e parë pa asnjë viktimë pas 9 muajsh

Maqedonia e Veriut të dielën (13 qershor) nuk ka regjistruar asnjë viktimë me COVID-19 duke shënuar ditën e parë pa viktima që nga shtatori...

Zgjedhjet në PD/ Mbyllet numërimi në total: Fiton bindshëm Lulzim Basha me 81.7%

Ka përfunduar numërimi i votave në shkallë vendi në zgjedhjet brenda PD-së, për kreun e ri. Ka përfunduar numërimi në total i votave në të...

LGBTI kërkon heqjen e fjalës “nënë”/ Bes Kallaku: Shpirtin ma ngroh vetëm “o ma, o ba”… (film)

Kërkesa e komunitetit LGBTI për të zëvendësuar fjalën “nënë” me “prind që ka lindur” ka shkaktuar mjaft debat dhe revoltë tek qytetarët, të cilët...

Pas Samitit të G7, mbahet sot Samiti i NATO-s, priten vendime për sigurinë

Pas Samitit të G7, sot e ka radhën ai i NATO-s. Liderët europianë dhe Presidenti i SHBA, Joe Biden janë zhvendosur nga Cornwall në...