Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Mjeku reanimator jep detaje për helmimin e nxënësve në Fier: Presim analizat për të zbuluar të vërtetën

Nga Klodiana 0

Mjeku reanimator, Kliton Gjerazi, jep detaje për dërgimin me urgjencë në spital të disa nxënësve të gjimnazit në Fier.

Sipas mjekut Gjerazi, nxënësit mund të jenë helmuar, duke sqaruar se shenjat që ata kanë shfaqur nuk kanë lidhje me shenjat e helmimit, ndërsa pritet t’iu bëhen analizat e gjakut dhe ato biokimike për të zbuluar se çfarë ka ndodhur në të vërtetë.

Sipas jush pse mund të ketë ndodhur?
Pacientët thonë se ishte një aromë e keqe, që iu ngacmoi fytin. Helmimi ka kritere të tjera, duhet të kenë konsumuar ushqim ose një lëndë të përbashkët, që të ketë helmim masiv. Nuk kishte asnjë parametër të prishur.

Sa nxënës janë?
Shtatë nxënës dhe tre arsimtare. I ekzaminuam me grafi dhe nuk rezultoi asnjë lloj reperti hormonar. Shqetësimet mund të kenë qenë ndoshta ngaqë është fazë virozësh stinore. Diagnoza jonë nuk është akoma e plotë, pasi atyre iu është marrë analizë gjaku dhe biokimike. Më shumë ishte një atak i tipit të panikut dhe një shqetësim, që nuk di si t’ja vë emrin.

Nuk ka rrezik imediat të jetës, të gjithë janë jashtë rrezikut. Sa të dalin analizat, nëse nuk do të kenë asnjë lloj shqetësimi, do të largohen për në shtëpi. Kur të dalin analizat, do të flasim, por helmimi ka të tjera kritere. Thjesht ishte një aromë e keqe, por ne nuk jemi në luftë kimike apo në Luftën e Parë Botërore, që u hodh gaz dhe u luftua me gaz.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej