“Ministria absurde me urdhra absurd!”, Malaj: Dështim i arsimit shqiptarë!

Duhet të lëçisni

Greqia “ngrin” Marrëveshjen e Prespës, Shqipëria dhe RMV mbeten te “dera”

Një postim në Instagram i kryeminsitrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev ka shkaktuar reagime të ashpra nga diplomacia greke duke shkuar deri aty...

KQZ zyrtarizon mandatet e 25 Prillit, si bëhet shpërndarja e deputetëve (film)

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve në mbledhjen e thirrur ditën e sotme zyrtarizon mandatet e 25 Prillit për kandidatët dhe partitë politike. Kreu i qeverisë Edi...

Zgjedhjet vendore të 30 qershorit/ Kushtetuesja s’pranon Pjerin Ndreun dhe Erion Veliajn, rrëzon dy kërkesat

Nis shqyrtimi i padisë për zgjedhjet vendore të 30 qershorit. Shoqata e Autonomisë Vendore, e drejtuar nga kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj, kërkoi që...

Zgjedhjet e 25 Prillit/ Ambasadori i OSBE: Presim raportin përfundimtar, gati të ndihmojmë në zbatimin e rekomandimeve

Ambasadori i OSBE në Tiranë, Vicenzo Del Monaco, ka reaguar për zgjedhjet parlamentare të 25 prillit. Ambasadori ka deklaruar se ata, janë në pritje të...

Ish-Deputetja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Nora Malaj rreth njoftimit të Ministrisë së Arsimit ku të gjithë nxënësit duhët të dorëzojnë librat e tyre që kanë marrë falas, u shpreh se kjo gje është absurde.
Malaj përmes një postimi në rrjetet sociale shkruan se kjo është një dështim i arsimit shqiptar.
Gjithashtu ish-deputetja shprehet se kjo quhet një gjëmë kombëtare.

Postimi i plotë:

Ministria absurde me urdhra absurd!
Çdo lajmë je jepet tani e mbrapa është aq absurdë e qesharak , saqë vetja të duket se jetojmë në situatat më absurde, dhe papritmas të kujtohen vargjet e të madhit Poradec, që thotë : “As rroj, as vdes, po mbesë pa mend!”
Jo me larg sesa sot Ministria e Arsimit ka njoftuar prindërit për të dorëzuar në shkollë “Librat Falas” . Sa si thotë ajo për prindërit : “ Përshëndetje!
Uroj të jeni mirë familjarisht!
Me urdhër të drejtorisë së shkollës, nesër dhe pasneser me datat 08.07.2020 dhe 09.07.2020 duhet të dorëzohen librat nga ora 8 e 30 deri në 12 në shkollë.Paketa e librave qe do dorezohet do te kete vetem librat jo fletoret e punes : matematike ,gjuha , anglisht , qytetari, dituri natyre dhe te jene te paster te fshihen me gome.Unë do jem prezent në shkollë.Faleminderit për mirëkuptimin! Me respekt, mësuesja.
Nxënësit nga klasat e dyta deri në klasë të pestë përfitojnë librat e shkollës falas. Kjo, me kushtin, që në përfundim të vitit shkollor, librat t’i dorëzojnë të pastër dhe të fshirë me gomë.
Kësaj i thonë: Mirë tërmeti që na ra dhe Coronën e kemi neper këmbë, as shkollë nuk bëmë, se sistemi on – line ishte jo funksional, por edhe librat , që për ta janë shumë të vlefshëm, pasi ju duhet që të plotësojnë boshlleqet nga mos berja sistematike mësim, vetem 2 muaj në shkollë , të tjerat me mjete rrethanore, nxenesit duhet t’i dorëzojnë!!!
A e kuptoni cfarë dështimi kombëtarë po i ndodh arsimit mbarë shqiptarë! Cfarë luhet në kurrizin e fëmijëve e prindërve , kur së fundmi ketyre ju premtua teksti falas, që është mjete pune per nxenesin dhe është falas , jo në perdorim, pa të drejtë kthimi!!!????
Nuk e di po jetojmë në kohën e absurdit ,ku qeveria e absurdit vetem urdhra absurde nxjerrë.
Dhe kur ne kohë Pandemie. Të pakten t’i quante “ tekset e Luftës” e t’ua falte realisht prindërve dhe femijëve se e meritojnë!
Përfundimisht dhe njerëzorja në kete vend ka ikur në drejtim te paditur!
Kjo është gjeme kombetare !
Imazhi mund të përmbajë: tekst

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Greqia “ngrin” Marrëveshjen e Prespës, Shqipëria dhe RMV mbeten te “dera”

Një postim në Instagram i kryeminsitrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev ka shkaktuar reagime të ashpra nga diplomacia greke duke shkuar deri aty...

KQZ zyrtarizon mandatet e 25 Prillit, si bëhet shpërndarja e deputetëve (film)

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve në mbledhjen e thirrur ditën e sotme zyrtarizon mandatet e 25 Prillit për kandidatët dhe partitë politike. Kreu i qeverisë Edi...

Zgjedhjet vendore të 30 qershorit/ Kushtetuesja s’pranon Pjerin Ndreun dhe Erion Veliajn, rrëzon dy kërkesat

Nis shqyrtimi i padisë për zgjedhjet vendore të 30 qershorit. Shoqata e Autonomisë Vendore, e drejtuar nga kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj, kërkoi që...

Zgjedhjet e 25 Prillit/ Ambasadori i OSBE: Presim raportin përfundimtar, gati të ndihmojmë në zbatimin e rekomandimeve

Ambasadori i OSBE në Tiranë, Vicenzo Del Monaco, ka reaguar për zgjedhjet parlamentare të 25 prillit. Ambasadori ka deklaruar se ata, janë në pritje të...

I nxehti afrikan “pushton” Shqipërinë, ministria e Shëndetësisë jep këshillat

I nxehti afrikan ka mbërthyer tashmë të Shqipërinë duke bërë që vlerat maksimale të ditës të kapin temperaturat e 40 gradë. Nisur nga kjo situatë...