Mediat italiane: Austronautja Mogherini rikthehet në tokë

Duhet të lëçisni

Vret me thikë vjehrrën, arrestohet 44-vjeçarja në Dibër

Një 44-vjeçare është arrestuar në fshatin Maqellarë të Dibrës, pasi pas një konflikti për motive të dobëta ka qëlluar me thikë vjehrrën 74-vjeçare  e...

“25 Prilli, referendum kundër korrupsionit”, Meta ashpërson tonet nga Borshi

Presidenti Ilir Meta përmes një fotoje të postuar në facebook nga rruga e shembur në aksin Borsh-Himarë, si pasojë e rëshqitjes së dherave ka...

Bënë kërdinë në Cërrik, kapen hajdutët që boshatisën magazinat

Policia e Cërrikut ka zbardhur disa vjedhje duke arrestuar autorin, E. U., 35 vjeç, si dhe u shpall në kërkim D. K., 32 vjeç,...

Mbi 100 viktima, Shifrat zyrtare të Ministrisë së Shëndetësisë për Kukësin janë të pavërteta

Vijojnë të jetë në shifra të larta numri i qytetarëve të prekur me Covid-19 në qarkun e Kukësit në raport me numrin e popullsisë. Gjatë...

Mediat Italiane botojnë artikullin me titull tallës për përfaqësuesen e lartë të BE-së Federica Mogherini.

“Federica Mogherini është e vetmja e mbijetuar në pushtet me titullin solemn të Komisionerit të Lartë Evropian, së cilës tani po i skadon afati”, shkruajnë media italiane duke shtuar se Italia po humbet “Eksponentin” Maksimal Evropian, Komisioneren e Lartë Federata Mogherini.

“Çfarë dhimbje, në këto ditë Italia po humbet Eksponentin Maksimal Evropian, Komisioneren e Lartë Federata Mogherini. Në pesë vitet e mandatit, shkalla e ndikimit të saj në Europë është e panjohur dhe nuk ka instrumente farmaceutike të sakta, ku mund të matet pesha e saj. Ndoshta mund të ketë punuar në rrymë nënujore si një pendë; ndoshta kështu është e njohur – me aq sa di – në Letoni. Por, këtu Mogherini ka shkuar pa u vënë re, ka mbetur e pastër si një zero, transparente dhe e parëndësishme. Duke mos preferuar Massimo D’Alema-n, kryeministri Matteo Renzi arriti në një kryevepër të dyfishtë: ai e vendosi Italinë në mungesë të rëndësisë evropiane dhe humbi mundësinë për të hequr qafe një armik, duke e dërguar atë në Evropë dhe duke krijuar kështu një armëpushim. Natyrisht, për eurokratët ishte e preferueshme që të kishte një shifër zbukuruese dhe jo një bërthamë të rëndë, me një karakter të tmerrshëm dhe reputacionin e pro-sovjetikëve dhe pro-arabo-palestinezëve”, shkruan ndër të tjera e Marcello Veneziani.

Por, problemi i Renzit është që ai i besonte të gjithëve. Kështu që të gjitha emërimet, duke përfshirë Mattarella-n në Quirinale, u ngritën nga ideja për të pasur personalitete të vogla, kalimtare, në pozicione kyçe; figura, me rëndësi dytësore dhe pa popullaritet, sepse në fund vetëm ai, duhej të shkëlqejë dhe të tjerët duhej të ishin satelitët e tij pa dritë autonome. Me Mattarella-n nuk shkoi shumë mirë, me Mogherini në vend të D’Alema-s, shkoi edhe më keq.

Në fillim se ministre e punëve të jashtme dhe më pas si përfaqësuese e lartë e BE në të njëjtin rol, por në një kontekst më të gjerë, lartësia e saj Mogherini nuk është e jashtëzakonshme.

Mirëserdhe përsëri në tokë, shumë e lartë, shumë e pastër e qiellit të Evropës. Mungesa e saj do të lërë një hendek të pakapërcyeshëm në institucione, ashtu si prania e saj.

E l’astronave Mogherini tornò sulla terra

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Vret me thikë vjehrrën, arrestohet 44-vjeçarja në Dibër

Një 44-vjeçare është arrestuar në fshatin Maqellarë të Dibrës, pasi pas një konflikti për motive të dobëta ka qëlluar me thikë vjehrrën 74-vjeçare  e...

“25 Prilli, referendum kundër korrupsionit”, Meta ashpërson tonet nga Borshi

Presidenti Ilir Meta përmes një fotoje të postuar në facebook nga rruga e shembur në aksin Borsh-Himarë, si pasojë e rëshqitjes së dherave ka...

Bënë kërdinë në Cërrik, kapen hajdutët që boshatisën magazinat

Policia e Cërrikut ka zbardhur disa vjedhje duke arrestuar autorin, E. U., 35 vjeç, si dhe u shpall në kërkim D. K., 32 vjeç,...

Mbi 100 viktima, Shifrat zyrtare të Ministrisë së Shëndetësisë për Kukësin janë të pavërteta

Vijojnë të jetë në shifra të larta numri i qytetarëve të prekur me Covid-19 në qarkun e Kukësit në raport me numrin e popullsisë. Gjatë...

Haiku nga Kobayashi Issa (15 qershor, 1763 – 5 janar 1828)

Me tim atë Me tim atë do të shihja muzgun mbi fushat e gjelbra . . . Bora po shkrin Bora po shkrin dhe fshati përmbytet nga fëmijët. . . . Mbi një degë Mbi një degë që pluskon teposhtë...