Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Medeleine Albright dekorohet me “Urdhërin e Lirisë” në Kosovë

Nga Ejona 0

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka ndarë çmimin “Urdhëri I Lirisë” për ish-Sekretaren e shtetit amerikan Medeleine Albright duke e falenderuar kështu për kontributin në lirinë dhe pavarësinë e Kosovës.

“SHBA-të na kanë dhënë dinjitetin për të jetuar në Kosovë të qetë dhe të lirë, të gjihtë qytetarët përfshirë shqiptarët, serbët, malazezët e gjithë të tjerët” u shpreh Thaçi

Medeleine Albright pas ndarjes së çmimit tha se më pëlqen të marr dekorata, por kjo dekoratë sot më bën shumë të lumtur që jam pjesë e Kosovës.

“Kurrë nuk do ta harroj kur erdha në Kosovë pas luftës ku kishte turma të mëdha njerëzish ku në çdo cep shkruante “Faleminderit Amerikë” , çfarë ShBA kanë bërë për Kosovën ishte gjëja e duhur” u shpreh ish-Sekretarja e shtetit.

Më tej, Albright u shpreh se Kosova është e pavarur dhe duhet të njihet si e tillë.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej