Mbi 90 vjet në tryezat tona. Si është e vërteta historike e sallatës Çezar

Duhet të lëçisni

Greqia dyfishon kufirin detar, Idrizi: Keqardhje që bifteku i ministrave në Dubai u komentua më shumë

Kreu i PDIU, Shpëtim Idrizi e ka cilësuar të djeshmen një ditë të errë për Shqipërinë, pasi Parlamenti grek miratoi projekt-ligjin për zgjerimin nga...

Vaksina Pfizer, Manastirliu: 40.000 doza brenda shkurtit, të tjerat në Korrik

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu tha se sipas kontratës me Pfizer, në Shqipëri do të vijnë deri në shkurt më shumë se 40 mijë...

“Bebi juaj ka vdekur pas lindjes”, infermierët mashtronin nënat dhe iu shisnin foshnjet për 5000 euro

Anëtarët e një sindikate e konsideruar "korrje foshnjash" dhe trafikim të fëmijëve janë arrestuar në Gana. Këto arrestime vijnë pas një operacioni të ashpër ku...

Universitetet mbyllur, fushata hapur!

Nga Elona Caslli Kryetarja e Komitetit Teknik të Ekspertëve quhet Mira Rakacolli. Rakacolli bashkë me komitetin kanë marrë vendime nga më të çarturat gjatë kohës...

nga L Sasha Gora për BBC

Ishte pasdite e hershme e një të premteje kur unë po kthehesha në shtëpi pas një jave të gjatë pune. Disa meksikanë shikoja që po ktheheshin në shtëpi me mua, ndërsa amerikanët filluan të festonin fundjavën e tyre.

Ndërkohë mëndova të kthehem dhe të ha një drekë të mirë në restorantin që shpiku sallatën Çezariane. Aty ku mësova edhe historinë e kësaj pjate, të preferuar jo vetëm time por edhe të shumë amerikanëve.

Pasi emigroi nga Italia në ShBA në 1910-ën, Cardini hapi një restorant në Sakramento dhe më pas në San Diego. Por për tju shmangur dëbimit, Cardini u zhvendos në kufirin me Tijuanën ku hapi dhe biznesin e tij.

Cardini ishte edhe babai i vajzës bukuroshe Roza, e cila njihej botërisht si e bija e shpikësit të pjatës Çezariane. E gjitha lindi kur ditën e Pavarësisë Amerikane, restoranti ishte i tejmbushur me punë. Kështu Cardini improvizoi pjatën duke përdorur gjethet e sallatës të ndara në copa të mëdha, vezë të ndara në pjesë dhe djathin parmesan.

Unë isha një ndër të parët njerëz që e provova sallatën e Çezarit. Ajo u bë pjata më e preferuar e amerikanëve e shoqëruar me ndonjë gotë alkool.

Kur sallatën e provoi për herë të parë një fëmijë u shpreh se kishte përjetuar shijen e një “sallate bregdetare”.

Kështu sallata u përhap nga fjala në fjalë dhe u shijua nga gjiri në gjir. Kjo sallatë më pas u bë edhe ikonë e qytetit, duke u cilësuar si një pjesë shumë e rëndësishme e historisë.

Fatmirësisht sot kemi fatin ta shijojmë dhe ne, por ja nga duart e Cardin-it.

/27.al/

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Greqia dyfishon kufirin detar, Idrizi: Keqardhje që bifteku i ministrave në Dubai u komentua më shumë

Kreu i PDIU, Shpëtim Idrizi e ka cilësuar të djeshmen një ditë të errë për Shqipërinë, pasi Parlamenti grek miratoi projekt-ligjin për zgjerimin nga...

Vaksina Pfizer, Manastirliu: 40.000 doza brenda shkurtit, të tjerat në Korrik

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu tha se sipas kontratës me Pfizer, në Shqipëri do të vijnë deri në shkurt më shumë se 40 mijë...

“Bebi juaj ka vdekur pas lindjes”, infermierët mashtronin nënat dhe iu shisnin foshnjet për 5000 euro

Anëtarët e një sindikate e konsideruar "korrje foshnjash" dhe trafikim të fëmijëve janë arrestuar në Gana. Këto arrestime vijnë pas një operacioni të ashpër ku...

Universitetet mbyllur, fushata hapur!

Nga Elona Caslli Kryetarja e Komitetit Teknik të Ekspertëve quhet Mira Rakacolli. Rakacolli bashkë me komitetin kanë marrë vendime nga më të çarturat gjatë kohës...

Shkeli masat anti-Covid, qeveria dëbon diplomatin rus nga Shqipëria

Shqipëria ka shpallur ‘non grata’ një diploma rus pasi ky i fundit mësohet se ka shkelur në mënyrë të vazhdueshme masat anti-covid-19, “Qeveria Shqiptare...