- Advertisement -

TAG

historia

Baruti çam

Nga Arben Llalla Kristaq Kallogjero-Çami ishte nga fshati Kamarina e Prevezës. Ai ka shërbyer si ushtarak në forcat e Venedikut para se Prevezën ta pushtonte...

Neritan Ceka si Indiana Jones, historia e nesërme është Kupa e Shenjtë që humb e para

Nga Lorenc Vangjeli Lista të hapura apo Bylisi qytet i vjetër grek? Javën e shkuar nuk kishte asnjë dilemë për zgjedhjen e shqiptarëve se çfarë...

Trafiku i drogës/ Historia që Blendi Fevziu nuk kishte treguar asnjëherë (film)

Blendi Fevziu ka treguar në emisionin e tij një histori të panjohur për trafikun e drogës në lokalet e Tiranës, në të cilën u...

Unë jam ‘Smail Qemali, prapa më vjen historia

Prapa më vjen historia - Grupi i Vranishtit (Vlorë) Për liri e për flamurë seç u vranë trimëria Cili je ti more burrë që na vjen...

Mbi 90 vjet në tryezat tona. Si është e vërteta historike e sallatës Çezar

nga L Sasha Gora për BBC Ishte pasdite e hershme e një të premteje kur unë po kthehesha në shtëpi pas një jave të gjatë...

Historia e cyles dyjare, të cilën po kërkojnë të na e vjedhin gjithashtu (film)

Cila është historia e cyles dyjare apo longarit, siç njihet ndryshe? Kur shfaqet kjo vegël e lashtë? A duhet të lejojmë që trashëgiminë të...

Pamja e re e pallateve “Agimi”, historia e veçantë e emrit

Tirana është e ndryshme për çdokënd, siç është çdo lagje e qytetit ku ti kalon në sytë e ty të gjithë ndryshimin e saj...

Kur Nikolla i mohonte Idrizit çdo marrëveshje me grekët për Historinë e Çamërisë (film)

Tashmë që Greqia kërkon që fjala “Çamëri” të hiqet nga tekstet shkollore shqiptare po sjellim në vëmendje një debat mes kreut të PDIU, Shpëtim...

Sa Papë shqiptarë? Shfletojmë historinë…

Fletë pas flete historia na çon, më në fund, tek Papa, që mund ta quajmë me të vërtetë me origjinë shqiptare, për të cilën...

Latest news

Qytetarët kundërshtojnë masat Covid, përleshje mes protestuesve dhe policisë në Vienë

Mijëra qytetarë dolën në protesta në Vienë për të kundërshtuar masat anti-Covid. Kjo solli një përplasje mes policisë dhe protestuesve, duke bërë që disa...

21 viktima humbin jetën për shkak të COVID-19, mes tyre edhe një 35 vjeçar, rritet numri i infektimeve të reja

Shifra tragjike janë regjistruar në 24 orët e fundit në vendin tonë, pasi 21 persona kanë humbur jetën për shkak të COVID-19, duke e...

Ngjarje tragjike/ Gruaja hidhet nga pallati në “Don Bosko” të Tiranës, ndërron jetë

Një grua 30-vjeçare i ka dhënë fund jetës së saj, pasi u vetëhodh nga kati i 3-të i pallatit. Ngjarja e rëndë ka ndodhur në lagjen...

Mbërrijnë vaksinat ruse në Maqedoni

Mesditën e sotme arritën në Maqedoninë e Veriut 3000 dozat e para të vaksinës ruse “Sputnik V”. Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe dhe ambasadori...

“Pas takimit me Edi Ramën…”, Alfred Peza: Refuzova të kandidoj për deputet, nuk është për mua ajo karrige në këtë fazë të jetës

Alfred Peza ka njoftuar se nuk do të jetë pjesë e listës zgjedhore të 25 prillit. Përmes një postimi në rrjetin social Facebook, gazetari tregon...
- Advertisement -