Manastirliu: Mjeku i familjes konsulta online me të prekurit nga COVID

Duhet të lëçisni

I vdes burri nga COVID-19, ish-deputetja socialiste: Nuk ja doli dot me sëmundjen

Bashkëshorti i ish-deputetes socialiste Valentina Leskaj ka ndërruar jetë nga koronavirusi. Lajmin e trishtë e ka njoftuar vetë Leskaj në një postim në Facebook,...

Protestat e dhunshme në Maqedoninë e Veriut, arrestohen 8 persona, prokuroria paralajmëron ndëshkime të tjera

Policia në Maqedoninë e Veriut ka arrestuar 8 persona për protestat e dhunshme që filluan për rastin “Monstra”. Mediat maqedonase shkruajnë se Prokuroria ka paralajmëruar...

Bilanci nga COVID-19 në Maqedoni: Sot u shënuan 721 raste të reja dhe 7 të vdekur

Në 24 orët e fundit në Maqedoni është rritur ndjeshëm numri i infektimeve të reja me Covid-19. Nga 3816 testime të kryera, 721 qytetarë...

986 raste të reja dhe 19 humbje jete në 24 orët e fundit nga COVID-19

Ministria e Shëndetësisë njofton se gjatë 24 orëve të fundit janë infektuar 986 qytetarë me COVID-19. Nga krahu tjetër nuk kanë mundur të fitojnë...

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu ka dhënë detaje se cili do të jetë kontributi i mjekëve të familjes, të cilët tashmë do të jenë në vijën e parë të luftës kundër COVID-19.

Manastirliu tha se mjekët e familjes do të japë konsulta online për të prekurit me COVID, a simptomatik, ose me simptoma të lehta, si dhe për të sëmurët e tjerë kronikë. Mes të tjerash ajo theksoi se kontributi i tyre do të kalojë dhe në faza të tjera, të cilat po mendohen në vijim.

“Lufta fitohet vetëm nëse të gjithë batalionet janë në vijën e parë. Mjeku i familjen s’ka qenë i përjashtuar. Por vëmendja ka e në teren me epidemiologët. Gjurmimi dhe më pas dërgimi i tyre tek mjeku i familjes. Mjeku i familjes ka një rol të rëndësishëm dhe në fazat e ndryshme të strategjisë, do këtë rol të ndryshëm. Faza e parë ishte ngritja e kapaciteteve të mjekëve të familjes. Tashmë në fazën e dytë do kemi një rol të ri, që jemi duke e përgatitur, duke krijuar mundësi për konsulta online. Qoftë për ata që janë të prekur me COVID, apo dhe qytetarët e tjerë që kanë sëmundje kronike. Strategjia jonë i përfshin të gjithë elementet në sistemin shëndetësor. Mjeku i familjes është trajnuar për të asistuar dhe me rastet e personave të prekur me COVID. Kemi marrë masa që ky raportim të jetë në kohë reale. Bëhet fjalë për raste të lehta, me simptoma të lehta, ose a simptomatike.”, tha ministrja.

Ministrja e Shëndetësisë u ndal edhe tek Shkodrës, pasi janë shfaqur raste të reja në rritje, ndërsa tashmë ky qytet cilësohet në këto momente si ‘bomba e kurdisur me sahat’.

Manastirliu tha se tashmë janë evidentuar dy vatrat e infektimit dhe të gjithë kontaktet e personave të prekur nga koronavirusi. Ajo apeloi të gjithë qytetarët që të zbatojnë rregullat dhe të kenë parasysh distancimin social.

 

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

I vdes burri nga COVID-19, ish-deputetja socialiste: Nuk ja doli dot me sëmundjen

Bashkëshorti i ish-deputetes socialiste Valentina Leskaj ka ndërruar jetë nga koronavirusi. Lajmin e trishtë e ka njoftuar vetë Leskaj në një postim në Facebook,...

Protestat e dhunshme në Maqedoninë e Veriut, arrestohen 8 persona, prokuroria paralajmëron ndëshkime të tjera

Policia në Maqedoninë e Veriut ka arrestuar 8 persona për protestat e dhunshme që filluan për rastin “Monstra”. Mediat maqedonase shkruajnë se Prokuroria ka paralajmëruar...

Bilanci nga COVID-19 në Maqedoni: Sot u shënuan 721 raste të reja dhe 7 të vdekur

Në 24 orët e fundit në Maqedoni është rritur ndjeshëm numri i infektimeve të reja me Covid-19. Nga 3816 testime të kryera, 721 qytetarë...

986 raste të reja dhe 19 humbje jete në 24 orët e fundit nga COVID-19

Ministria e Shëndetësisë njofton se gjatë 24 orëve të fundit janë infektuar 986 qytetarë me COVID-19. Nga krahu tjetër nuk kanë mundur të fitojnë...

Çfarë i shkroi Edi Rama, Albin Kurtit pas fitores në zgjedhje? Zbulohet letra

Pas fitores së zgjedhjeve në Kosovë, Albin Kurti mori shumë letra nga drejtuesit e shumë shteteve dhe mes tyre nuk kishte si të mungonte...