Manastirliu: Më shumë se 120 të shtruar në spitale, të mbajmë maskë deri sa të dalë vaksina

Duhet të lëçisni

Të shtëna me armë zjarri në Durrës, plagosen dy persona, arrestohen autorët

Të shtëna me armë zjarri janë dëgjuar në afërsi të një lokali në lagjen 13 të qytetit të Durrësit. Sipas raportimeve , 2 persona kanë...

“Me jep një kafe të lutem”/ “Kamarierja” në klipin e Alban Skënderajt merr postin e rëndësishëm në Ministrinë e Lleshajt (film)

Pak javë më parë, cna.al publikoi skandalin e ministrit të Brendshëm Sandër Lleshaj, i cili lëviz me një makinë luksoze që kap vlerën e 100 milionë...

Jo vetëm modele/ Ja si ka nisur karriera e sekretares së Përgjithshme të Ministrisë së Brendshme (film)

Elena Pici, vajza në të 30-tat , që vjen nga Këshilli i Ministrave është një emër i panjohur , ndërsa sot fitoi vëmendjen e...

Filmi parashikoi pandeminë, flet aktori protagonist: Isha i përgatitur për Covid-in që para 10 vitesh (film)

Aktori Jude Law ka folur së fundmi për filmin “Contagion” (Infektimi), i cili flet për historinë e një virusi vdekjeprurës. Në një bisedë me...

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu ka bërë apel të përsëritur nga foltorja e Kuvendit për mbajtjen e maskës duke theksuar se ajo duhet bërë pjesë e rutinës tonë të përditshme.

Manastirliu theksoi se nuk do të ketë më normalitet deri në shpikjen e vaksinës, ndaj të gjithë duhet të mësohen të bashkëjetojnë me masa mbrojtëse.

“U bënë disa javë që në vendin tonë koronavirusi ka shtuar ngarkesën në sistemin tonë shëndetësor. Sot kërkoj mbështetje për aktin normativ. Disa nga ju maskën nuk po e mbani. Nëse ju nuk e mbani maskën që ju mbron ju dhe kolegët tuaj nuk mund të jeni shembulli më i mirë. Kjo nuk është masë e qeverisë por e ekspertëve për uljen e riskut. Në të dy spitalet e dedikuara të cilat janë funksionale kemi mbi 120 të shtruar dhe me dhjetëra të tjerë të dyshuar që janë të shtruar. Shumë shpejt do shtrihemi në planin për spitalin e tretë dhe të katërt.

A është më e mira që të vijojmë të hapim spitale apo që secili të marrë përgjegjësit dhe të ulim rriskun. Kjo kërkon mobilizim të të gjithë qytetarëve dhe ne nuk duhet ta bëjmë për veten tonë por për të afërmit tanë dhe për ata që po sakrifikojnë për ne. Duhet të zbatojmë masat mbrojtëse e cila duhet të kthehet në rutinë për secilin prej nesh. Duhet të vazhdojmë jetë në normalitetin e ri. Nuk ka më normalitet të vjetër derisa vaksina të dalë”, tha Manastirliu.

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

E Freskët taze

Të shtëna me armë zjarri në Durrës, plagosen dy persona, arrestohen autorët

Të shtëna me armë zjarri janë dëgjuar në afërsi të një lokali në lagjen 13 të qytetit të Durrësit. Sipas raportimeve , 2 persona kanë...

“Me jep një kafe të lutem”/ “Kamarierja” në klipin e Alban Skënderajt merr postin e rëndësishëm në Ministrinë e Lleshajt (film)

Pak javë më parë, cna.al publikoi skandalin e ministrit të Brendshëm Sandër Lleshaj, i cili lëviz me një makinë luksoze që kap vlerën e 100 milionë...

Jo vetëm modele/ Ja si ka nisur karriera e sekretares së Përgjithshme të Ministrisë së Brendshme (film)

Elena Pici, vajza në të 30-tat , që vjen nga Këshilli i Ministrave është një emër i panjohur , ndërsa sot fitoi vëmendjen e...

Filmi parashikoi pandeminë, flet aktori protagonist: Isha i përgatitur për Covid-in që para 10 vitesh (film)

Aktori Jude Law ka folur së fundmi për filmin “Contagion” (Infektimi), i cili flet për historinë e një virusi vdekjeprurës. Në një bisedë me...

Policia zbarkon në Fushë-Krujë, blindohet qendra e qytetit

Forca të shumta të policisë kanë zbarkuar këtë mbrëmje në Fushë-Krujë. Në operacionin që po zhvillohet aktualisht në qendër të qytetit, janë angazhuar efektivë të...