Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Kur Ura e Zogut në Milot konsiderohej arritje në Europë

Nga admin 0

Nga Armand Plaka

Një inxhinier zviceran raporton në detaje mbi ndërtimin e Urës së Zogut mbi lumin Mat në vitin 1928, në një gazetë profesionale për sektorin e ndërtimit.

Kjo vepër (480 metra e gjatë) për kohën konsiderohej si një arritje në fushën e ndërtimit të veprave të artit dhe konstruksioneve metalike mbi lumenj në Europë dhe iu kushtua një vëmendje e posaçme, jo vetëm në shtypin shqiptar të kohës, sikurse dëshmon edhe ky artikull i ing. Erwin Schnitter, i firmës “Mazorana & Co. Triest”, e cila mori përsipër edhe projektin.

Në foton e tretë paraqitet një kartolinë e Kel Marubit me fokus Urën e sapopërfunduar mbi Lumin Mat, e cila tashmë mbartte një simbolikë domethënëse edhe për turistët e huaj. Kartolina mban tri pulla postare me portretin e ish-Presidentit të Republikës Shqiptare, Ahmet Zogu, para se ky i fundit të bëhej monark.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej