Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Kryetari i Shoqatës së Infermierëve: Ja pse i bojkotova mediat

Nga Ejona 0

Kryetari i Shoqatës së infermiereve, Elson Jaçaj nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale ka reaguar në lidhje me punën e vështirë të stafit mjekësor.
Ai thotë se pse nuk ka preferuar që të bëjë dalje publike duke renditur një sërë arsyesh që sipas tij bien ndesh me misionin që ka ky grup profesionistësh.
Postimi i plotë:
Pse zgjodha te hesht keto kohe e te refuzoj cdo media (tv,gazete,portal etj) per te folur per situaten dhe koleget.
Per cfare duhet te flas kur e gjitha eshte nje mashtrim ne diten me djell e nje loje e piset per para ne kurriz te jeteve te shume njerezve e ne kurriz te gjithe personelit Shendetesore te gjithe e dine por askush nuk flet
Te flas sesi te gjithe ne po sherbejme me frike e me stres e askush nuk eshte ne krahun tone te gjithe e dine por heshtin
Te flas sesi kur hapim syte e behemi gati per pune i lutemi Zotit qe te na mbroj te mos mos infektohemi se skemi as siguri,as kushte asgje te gjithe e dine por heshtin
Te flas sesi kur jemi ne pune lutemi te mos kemi pacient apo dhe nese kemi te ruhemi te mos infektohemi pasi do ikim ne shtepi kur te mbarojme punen te gjithe e dine por heshtin
Te flas qe kur leme punen e ikim per ne shtepi lutemi te mos jemi infektuar pasi do takojme familjaret tane e femijet tane e sduam ti infektojme te gjithe e dine por heshtin
Te flas sesa e dhimbshme eshte kur ne shkojme ne shtepi e kemi frike te takohemi me njerezit tone e te perqafojme femijet tone pasi nuk e dime nese jemi infektuar apo jo te gjithe e dine por heshtin
Te flas sesi na qan zemra nga brenda kur shohim femijet por si perqafojme dot sepse kemi frike mos infektohen te gjithe e dine por heshtin
Te flas sesi dhe ne keto dite punojme nen presion e stres nga ata qe japin urdher e detyrohemi qe nje pjese te mire te materjaleve mbrojtese ti blejme vete te gjithe e dine por heshtin
Te flas qe dhe sot ne keto dite qe po rrezikojme jeten tone per njerezit serisht nuk mbyllim dot muajin me rrogat qe kemi te gjithe e dine por heshtin
Te flas qe edhe sot…..te gjithe e dine realitetin ca po ndodh e si po trajtohemi akoma dhe ne keto dite qe kane me shume se kurre nevoje per ne por heshtin.
Pse duhet te flas per dicka qe te gjithe e dine ,te gjithe e shohin te gjithe e urrejne por askush nuk ben asgje per ta ndryshuar por vetem heshtin???
Une nuk hesht sepse kam frike por hesht sepse ju duhet te mesoni te mos heshtni me pasi ate qe po perjetojme ne sot askush nga ata qe jane neper zyra,ne media,ne shtepi e kudo nuk e ka idene per ne,por disa na shohin si heronj per ate qe po bejme e disa na shohim si punetore qe po bejme punen qe na takon e sdine te na vleresojne dhe ne keto dite.
Nese ti e do familjen tende,nese ti i do femijet e tu e nese e do jeten tende atehere mos hesht me 🙏
E nisim diten ne dhe Zoti dhe e mbyllim dite ne dhe Zoti,te gjithe duan te bejne lajm,te gjithe duan te bejne spektatorin dhe duan qe luften ta bejme ne dhe ne kurrizin tone ata te na zhvasin serisht ne.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej