Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Kreu i eksporteve: Nuk ka krizë ushqimore, por do goditet rëndë…

Nga Ejona 0

Alban Zusi Kreu i Shoqatës së Eksportuesve të Shqipërisë në një intervistë të dhënë foli mbi situatën ekonomike që po kalon vendi si pasojë e pandemisë globale.
Zusi e vuri theksin tek shporta e ushqimit në këtë situatë kritike që po kalon vendi duke dhënë edhe lajmin e mirë se ushqimet janë 10 fishi i kërkeses që ka vendi.
“Pandemia do ketë ndikim në ekonomi patjetër pasi do preken edhe shumë fermer dhe si rrjedhojë do ketë edhe më shume importe sipas marrëveshjeve në fuqi.
Ai që do goditet më shumë në këtë situtë është biznesi informal pra nuk do ketë tregti informale pasi patrullat janë kudo dhe kontrollet e shumta do e penalizojnë këtë mënyrë tregtie.
Tregjet në këtë moment janë të mbushura me mallra importi edhe pse fushatat sensilizuese në këtë momënt për të blerë shqip zbehen por rrethanat janë të tilla.
Edhe fermerët shqiptar kanë prodhime që kërkon tregu dhe në bazë të marrëveshjeve europiane kemi të drejtë që të mos importojmë derisa të kemi mbaruar prodhimet tona.
Kjo vlen për sa zgjat gjendja e jashtëzakonshme“, u shpreh kreu i shoqatës së eksportuesve shqiptar.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej