Kosova ndihmon Kroacinë me 100,000 euro

Duhet të lëçisni

Rritet numri i të infektuarve me Covid në Maqedoni, humbin jetën 5 pacientë

Gjatë 24 orëve të fundit në Maqedoninë e Veriut kanë humbur jetën  5 persona dhe janë konfirmuar të infektuar me Covid 807 raste të...

Mbi 500 raste të reja dhe 4 viktima nga koronavirusi në Kosovë

Kosova regjistroi të mërkurën numrin më të lartë të rasteve pozitive me koronavirus për këtë vit, bëri të ditur Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike...

Kush është 31-vjeçari që u ekzekutua me breshëri plumbash në Vlorë

Një vrasje me armë zjarri ka ndodhur mesditën e sotme në Vlorë, ku mbeti i vrarë Taulant Gjikaj. Raportohet se ai u qëllua me breshëri...

Kisha dhe shtëpi të shkatërruara, çfarë la pas tërmeti në Greqi

Tërmeti me magnitudë 5.9 të shkallër Rihter në zonën e Larisas në Greqi ka shkaktuar dëme të shumta pranë epiqendrës, e cila ishte vetëm...

Kosova ndau 100,000 euro për Kroacinë, e cila këtë javë u godit nga një tërmet i fuqishëm.

Qeveria e Kosovës njoftoi përmes një komunikate për media se ka miratuar kërkesën e Ministrisë së Punëve të Jashtme dhe Diasporës për ndarjen e këtyre mjeteve financiare.

“Me këtë vendim, Qeveria e Republikës së Kosovës rreshtohet përkrah shteteve solidare, të cilat po e ndihmojnë Republikën e Kroacisë në sanimin e dëmeve që ka shkaktuar tërmeti”, thuhet në komunikatë.

Së paku shtatë njerëz kanë vdekur nga tërmeti i së martës në Kroaci, ndërsa dëmet materiale janë të mëdha.

Fuqia e tërmetit ka qenë 6.3 shkallë të Richterit, ndërsa epiqendra e tij pranë qytetit Petrinja.

Kryebashkiaku i Petrinjës ka thënë se rreth gjysma e qytetit është shkatërruar dhe se njerëzit janë nxjerrë nga rrënojat.

Qeveria e Kroacisë ka shpallur 2 janarin ditë zie.

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Rritet numri i të infektuarve me Covid në Maqedoni, humbin jetën 5 pacientë

Gjatë 24 orëve të fundit në Maqedoninë e Veriut kanë humbur jetën  5 persona dhe janë konfirmuar të infektuar me Covid 807 raste të...

Mbi 500 raste të reja dhe 4 viktima nga koronavirusi në Kosovë

Kosova regjistroi të mërkurën numrin më të lartë të rasteve pozitive me koronavirus për këtë vit, bëri të ditur Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike...

Kush është 31-vjeçari që u ekzekutua me breshëri plumbash në Vlorë

Një vrasje me armë zjarri ka ndodhur mesditën e sotme në Vlorë, ku mbeti i vrarë Taulant Gjikaj. Raportohet se ai u qëllua me breshëri...

Kisha dhe shtëpi të shkatërruara, çfarë la pas tërmeti në Greqi

Tërmeti me magnitudë 5.9 të shkallër Rihter në zonën e Larisas në Greqi ka shkaktuar dëme të shumta pranë epiqendrës, e cila ishte vetëm...

Kryemadhi publikon skandalin për landfillin e Tiranës: Aferën do e dërgoj në SPAK (Film)

Kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi ka denoncuar publikisht skandalin e paralajmëruar dy ditë më parë për landfillin e Tiranës. Përmes një deklarate për mediat, Kryemadhi...