“Koronavirusi, një vepër njerëzore”, Mirush Kabashi: E kam shkelur karantinën (film)

Duhet të lëçisni

COVID-19 i merr jetën skenaristit dhe regjisorit të mirënjohur Kujtim Gjonaj

Regjisori dhe skenaristi i mirënjohur Kujtim Gjonaj është ndarë nga jeta ditën e sotme në moshën 74 vjeçare. Karriera e tij e pasur si regjisor...

Tragjedi në Mesdhe/ 20 migrantë të zhdukur, 100 të shpëtuar

Gati 100 migrantë në rrugën e tyre për në Evropë u shpëtuan sot në brigjet e Libisë, ndërsa njëzet u zhdukën në Mesdhe. Migrantët, kryesisht...

Prioriteti i çështjes Çame/ Idrizi në takim virtual me kryetarin e VATRËS

Kryetari i Federatës Pan Shqiptare të Amerikës VATRA, z. Ahmet Xhafo zhvilloi një takim virtual me kryetarin e Partisë për Drejtësi, Integrim dhe Unitet...

“Nuk kemi siguri rrugore”, eksperti Hoxha: Stafi duhet të kualifikohet! Nga roje, përfundojnë shefa

Eksperti i Sigurisë Rrugore, Gëzim Hoxha gjatë një interviste të dhënë u shpreh se në vendin tonë nuk ka autoritete të posaçme për sigurinë...

Aktori i njohur Mirush Kabashi në një intervistë të dhënë ditën e sotme ka folur në lidhje me situatën aktuale të vendit dhe shprehet se është një vepër njerëzore dhe është një leksion shumë i mirë edhe për ligjvënësit ose të zgjedhurit, sepse të gjithë janë njerëz si ne dhe prandaj duhet investuar më shumë për shëndetin dhe jetën.
Gjithashtu në lidhje me vetëziolimin, ai u shpreh se e ka shkelur pak sepse ajri, qetësia dhe levizja janë shumë të rëndësishme sidomos për moshën e tretë.
Po jetojmë një situatë që s’e kishim menduar se do ta jetonim. Si po e kalon këtë periudhë?
Unë mendoj që është një vepër gjithsesi njerëzore. Nuk di ndonjë nëse ju keni ndonjë informacion tjetër, që mund të jetë më i saktë, por më duket se është një pjellë njerëzore. Është një virus që ka lindur në laboratore.
Mendoni këtë se është një gabim njerëzor, dalja dhe pastaj..
Nuk është as momenti që të merremi me teoritë konspirative, por të themi që mesazhi është që të mos harxhojmë kaq shumë për harxhime të jashtëzakoinshme lufte, me triliona sepse ja të del një sfidë e një virusi, i cili t’i nxjerr krejt jashtë përdorimit. Se brodhi në gjithë botën dhe ju tregoi dhe atyre për fat të mirë është një leksion, shpresoj ta marrin si të tillë dhe atyre që janë ligjvënës ose të zgjedhurve, se janë njerëz si puna jonë dhe prandaj duhet investuar për shëndetin, duhet investuar për mbarësinë për jetën.
Ti si e kalon ditën?
Çe pyet, unë do doja që këtë pyetje mos ma bënit në fakt sepse kam bërë një abuzim.
E ke shkelur?
Po! E kam shkelur sepse më besoni për ne moshën e tretë, për ne ka 3 elementë që janë të domosdoshëm, janë për të gjithë shoqërinë, por në mënyrë të veçantë për ne. Ajri, qetësia apo relaksi dhe në mënyrë të veçantë lëvizja. Mendoj që prandaj dhe mjekët specialistët nuk thonë ju do të mbyllni sepse nëse na mbyllni këto 3 elementë, duket se ju gati-gati për hir të së vërtetës, po na prsini fletë-daljet dhe duhet të jemi të kujdesshëm.

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

COVID-19 i merr jetën skenaristit dhe regjisorit të mirënjohur Kujtim Gjonaj

Regjisori dhe skenaristi i mirënjohur Kujtim Gjonaj është ndarë nga jeta ditën e sotme në moshën 74 vjeçare. Karriera e tij e pasur si regjisor...

Tragjedi në Mesdhe/ 20 migrantë të zhdukur, 100 të shpëtuar

Gati 100 migrantë në rrugën e tyre për në Evropë u shpëtuan sot në brigjet e Libisë, ndërsa njëzet u zhdukën në Mesdhe. Migrantët, kryesisht...

Prioriteti i çështjes Çame/ Idrizi në takim virtual me kryetarin e VATRËS

Kryetari i Federatës Pan Shqiptare të Amerikës VATRA, z. Ahmet Xhafo zhvilloi një takim virtual me kryetarin e Partisë për Drejtësi, Integrim dhe Unitet...

“Nuk kemi siguri rrugore”, eksperti Hoxha: Stafi duhet të kualifikohet! Nga roje, përfundojnë shefa

Eksperti i Sigurisë Rrugore, Gëzim Hoxha gjatë një interviste të dhënë u shpreh se në vendin tonë nuk ka autoritete të posaçme për sigurinë...

Sërish qindra të infektuar, 21 persona humbin betejën me Covid-19 gjatë 24 orëve të fundit

Situata me koronavirusin vazhdon të mbetet problematike në vendin tonë, duke qenë se në 24 orët e fundit janë identifikuar 952 persona të prekur...