Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Koronavirusi/ Mjeku Petrit Vargu: Jemi në një terr informativ, mungon transparenca

Nga Ejona 0

Mjeku Petrit Vargu në një intervistë të dhënë ka folur për koronavirusin dhe është shprehur se shteti ynë është në një terr informativ dhe se mungon transparenca nga ana e intitucioneve shtetërore mbi gjendjen në vend.
Gjithashtu Vargu shtoi se ështëe dukshme se në pikat kufitare karantina nuk ka, ndërkohë që shtoi se karantinat duhet të ngrihen jashtë qendrave të banuara.
“Kjo përhapet me shpejtësi shumë të madhe dhe me 2.3 përqind shkakton vdekjen. Kjo futet tek një sëmundje e rrezikshme, sepse nuk ka ende një ilaç. Në vendin tonë, ashtu siç e shikoni jemi nën trysninë e deklarateve të cilat të bëjnë që mos të vlerësosh situatën. Mendoj se transparenca mungon.
Në këto kushte askush nuk mund të gjykoj dot për kapacitet dhe thënë kjo nuk mund të japim asnjë logjikë, sepse kemi një terr informativ. Gjithë populli duhet të jetë në alarm sepse e gjithë Europa është në alarm.
Mënyra sesi këto e kanë menduar, është e dukshme se karantinë nëpër pikat kufitare shqiptare nuk ka. Nga të gjitha anët të kthejme kokën, kemi shtete që janë infektuar.
Këtu karantina nuk do të ngrihet kurrë, mënyra sesi ne e kemi ndërtuar nuk mundet. Këtu ka një gjë se këtu mund të kenë individualizuar spitalet për të shtruar pacientët në rastine e kësaj sëmundjes, por karantina duhet të ngrihet jashtë qendrave të banuara.
Në mënyrë apsolute duhet të merreshin masat. Kontrolli i masave që po bën Italia, do të duket pas 20 ditësh, nëse ky numër do të vijë duke u ulur, ateherë masat kanë qenë efikase.” u shpreh Vargu.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej