Konfirmohet: Pandemia drejt fundit, ky është stadiumi që do të presë 17 mijë tifozë

Duhet të lëçisni

Vendimi, Hiqen maskat, shkurtohet ora policore

Ashtu siç edhe pritej, ulja e shifrave të infeksionit pritet të sjellë lehtësim të masave anti-Covid. Në mbledhjen e radhës Komiteti Teknik i Ekspertëve pritet...

Tom Doshi me 3-4 diploma, prandaj komandon gjithë këtë popull ushtar… (film)

Tom Doshi ka qenë sfidanti i vërtetë i këtyre zgjedhjeve, i cili ia doli t’i japë tre mandate shtesë Edi Ramës, megjithë kundërshtinë shumë...

Aurela Basha tregon kush e ndihmoi për gatimin

Aurela Basha, bashkëshortja e kreut të opozitës, ka ndarë të shtunën një moment shumë të veçantë me ndjekësit e saj në instagram. Është momenti i...

Gurvenantori i bankës së Anglisë: Ata që investojnë në kriptmonedha duhet të përgatiten t’i humbin paratë

Gurvenatori i bankës së Anglisë Andrew Bailey ka deklaruar se kriptomonedhat ose të quajtura ndryshe monedhat virtuale nuk kanë “vlerë të brendshme” dhe njerëzit...

Stadiumi Olimpico i Romës do të hapë dyert zyrtarisht në datë 11 qershor, kur do të presë ndeshjen e parë të Euro 2020 e shtyrë me një vit për shkak të pandemisë.

Më datë 11 qershor fillon Euro 2020 dhe sfida e parë është progrmuar të luhet në stadiumin “Olimpico” të Romës. UEFA ka kërkuar që në stadiumet ku do të zhvillohen ndeshjet, të krijohet mundësia që 25% e kapacitetit të mbushet me tifozë.

Si pasojë e situatës së vështirë të krijuar nga pandemia e koronavirusit, autoritetet italiane nuk kishin dhënë leje për praninë e publikut në stadiume, duke rrezikuar që sfida hapëse e Euro 2020 të transferohej në një shtet tjetër.

Një gjë e tillë nuk do të ndodhë, Itali-Turqi do të zhvillohet në “Olimpico”, që do jetë i mbushur me 25% të kapacitetit që ka. Stadiumi i njohur mban 70.634 tifozë, kështu që në duelin e parë të Europianit pritet të jenë të pranishëm mbi 17 mijë tifozë.

Qeveria e vendit fqinj i ka dërguar një letër presidentit të FIGC (Federata Italiane e Futbollit), Gabriele Gravina, aty ku konfirmohet hapja e stadiumit të kryeqytetit me 25% të kapacitetit për duelin Itali-Turqi.

Kreu i futbollit italian e ka përshëndetur një gjë të tillë. “Konfirmimi nga qeveria për praninë e publikut në Romë për Euro 2020 përfaqëson një lajm të shkëlqyer, të cilin do ia transmetojmë menjëherë edhe UEFA-s.

“Unë do të doja të falënderoja kryeministrin Draghi dhe qeverinë e tij, Ministrin e Shëndetësisë, Speranza, por mbi të gjitha Nënsekretaren Vezzali, e cila shprehu mbështetjen e saj të plotë për realizimin e kësaj ngjarjeje të madhe“,- deklaroi Gravina.

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Vendimi, Hiqen maskat, shkurtohet ora policore

Ashtu siç edhe pritej, ulja e shifrave të infeksionit pritet të sjellë lehtësim të masave anti-Covid. Në mbledhjen e radhës Komiteti Teknik i Ekspertëve pritet...

Tom Doshi me 3-4 diploma, prandaj komandon gjithë këtë popull ushtar… (film)

Tom Doshi ka qenë sfidanti i vërtetë i këtyre zgjedhjeve, i cili ia doli t’i japë tre mandate shtesë Edi Ramës, megjithë kundërshtinë shumë...

Aurela Basha tregon kush e ndihmoi për gatimin

Aurela Basha, bashkëshortja e kreut të opozitës, ka ndarë të shtunën një moment shumë të veçantë me ndjekësit e saj në instagram. Është momenti i...

Gurvenantori i bankës së Anglisë: Ata që investojnë në kriptmonedha duhet të përgatiten t’i humbin paratë

Gurvenatori i bankës së Anglisë Andrew Bailey ka deklaruar se kriptomonedhat ose të quajtura ndryshe monedhat virtuale nuk kanë “vlerë të brendshme” dhe njerëzit...

Dita e dytë pa pacientë të intubuar nga COVID-19

Për të dytën ditë radhazi në spitalet Covid nuk ka asnjë pacient të intubuar. Ministria e Shëndetësisë raportoi sot se 7 pacientë po trajtohen në...