Konferenca e Donatorëve/ Ja lista e plotë e dhurimeve sipas shteteve

Duhet të lëçisni

Zyrtari më i lartë kinez pranon se vaksinat kanë një efektshmëri të ulët

Kreu i Qendrave Kineze për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundje ka thënë se efektiviteti i vaksinave Covid të vendit është i ulët. Në një...

Patronazhisti Taulant me syrin dhe veshin tek vrima e çelësit

Marrjen e të dhënave tepër konfidenciale të mbi 910 mijë qytetarëve shqiptarë, patronazhistët e PS-së e paskan marrë duke punuar vite te vite të tëra në...

E keni vrarë ndonjë herë mendjen se pse serbët…?

shkruan Fahri Xharra - Serbët me ngulm mundohen ta paraqesin veten para botës si pasardhës të pellazgëve, etruskëve, ilirëve e neve të na klasifikojnë si...

238 raste të reja dhe 7 viktima nga Covid në vendin tonë

Vijojnë të jenë të qëndrueshme shifrat e të infektuarve me Covid në vendin tonë. Gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë nga 2684...

Ka përfunduar Konferenca e Donatorëve në Bruksel për mbledhjen e donacioneve dhe fondeve për Shqipërinë pas tërmetit shkatërrimtar të 26 nëntorit.

Pasi të gjitha shtetet pjesmarrëse ofruan ndihmën e tyre, që konsistonin në grante, hua, projekte zhvillimi e investime, drejtuesi i Konferencës Oliver Varleyi deklaroi se shuma totale e mbledhur arriti 1.15 miliardë euro.

Lista e dhurimeve sipas shteteve:

 • BE- 100 milion euro
 • KE- 15 milion euro
 • Gjermania – 11 milion euro
 • Italia- 65 milionë euro
 • Franca- 100 milion euro
 • Suedia- 5.6 milion euro
 • Britania e Madhe- 1 milion pound
 • Kroacia- 1 milion euro
 • Luksemburgu- 250 mijë euro
 • Serbia- 2 milionë euro
 • Polonia- 2.7 milion euro
 • Danimarka- 2.7 milione euro
 • Greqia- 2.5 milione euro dhe 200 shtëpi,
 • Holanda- 3 milion euro,
 • Sllovakia jep- 250 mijë euro për rindërtimin e objekteve arsimore,
 • Austria jep- 1 milion euro për rindërtimin,
 • Republika Çeke- jep 9.5 milionë korona,
 • Sllovenia do të japë- 300 mijë euro për ndërtimin e një shkollë në një nga zonat e prekura.
 • Bullgaria-350 mijë euro
 • Rumania- 420 mijë euro
 • Malta dhe Qipro,-Ofrojmë mbështetje morale
 • Mal i Zi- 500 mijë euro
 • Spanja 20-25 mijë euro
 • Hungaria 250 mijë (vetëm për rindërtimin e kishave katolike)
 • Mali i Zi -500 mijë euro (i përgjithshëm 750 mijë euro)
 • Maqedonia e Veriut-6 milionë denarë
 • Kosova-200 mijë euro
 • Bosnje-Hercegovina 100 mijë marka
 • Turqia (900 mije euro ndihma plus 504 banesa me vlerë 46.3 milionë euro)
 • Banka Islamike për Zhvillim do të japë 365 milion euro kredi për programe financimi ne 5 vite
 • Banka Botërore 160 milionë euro kredi,
 • Banka Europiane e Investimeve, një hua për sektor privat, një hua për strehim deri në 100 milion euro,
 • Banka e Këshillit të Europës 155 milion euro grante dhe 100 milion euro hua
 • Banka Europiane për Rindërtim (BERZH) 100 milion euro për rindërtimin. 1 mln euro projekte. 18 mln euro hua për ujësjellësin
 • Emiratet e Bashkuara Arabe 70 milionë euro
 • Zvicra 9 milionë euro
 • Katar 5 milionë euro
 • SHBA 5 milionë dollarë
 • UNICEF 500 mije euro
 • Algjeria 50 mije euro
 • Japonia jep 2.5 milione euro per rindertim,
 • Azebajxhan 500 mije euro,
 • Norvergjia 21 milion korona norvegjeze
 • Republika e Koresë jep 300 mijë dollarë
 • Principata e Lihtenshtajnit 50 mijë euro per rindërtim
 • Brunei 50 mijë dollarë per rindërtim

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Zyrtari më i lartë kinez pranon se vaksinat kanë një efektshmëri të ulët

Kreu i Qendrave Kineze për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundje ka thënë se efektiviteti i vaksinave Covid të vendit është i ulët. Në një...

Patronazhisti Taulant me syrin dhe veshin tek vrima e çelësit

Marrjen e të dhënave tepër konfidenciale të mbi 910 mijë qytetarëve shqiptarë, patronazhistët e PS-së e paskan marrë duke punuar vite te vite të tëra në...

E keni vrarë ndonjë herë mendjen se pse serbët…?

shkruan Fahri Xharra - Serbët me ngulm mundohen ta paraqesin veten para botës si pasardhës të pellazgëve, etruskëve, ilirëve e neve të na klasifikojnë si...

238 raste të reja dhe 7 viktima nga Covid në vendin tonë

Vijojnë të jenë të qëndrueshme shifrat e të infektuarve me Covid në vendin tonë. Gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë nga 2684...

Bllokohen 21 minatorë në galerinë e karbonit në Kinë

21 minatorë kinezë kanë mbetur të bllokuar në një minierë karboni në provincën e Hutubi, në rajonin e Xinjiang. Këtë lajm e kanë bërë...