Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Kissinger: Koronavirusi mund të shkaktojë një “katastrofë ekonomike”

Nga Klodiana 0

Ish-Sekretari Amerikan i shtetit Henry Kissinger ka paralajmëruar se koronavirusi mund të shkaktojë një “katastrofë ekonomike” që mund të zgjasë për breza të tërë.

Kissinger, i cili shërbeu gjatë kohës së Presidentit Nixon dhe Presidentit Ford, e shkroi një pjesë të opinionit për Wall Street Journal të Premten, ndërsa shtonte se “kjo situatë mund t’ia vërë flakën botës”.

96-vjeçari beson se Shtëpia e Bardhë ka bërë “një punë të mirë për të shmangur katastrofën e menjëhershme”, por shton se qeveria duhet të punojë me efikasitet dhe në një mënyrë largpamëse për të mposhtur sëmundjen, jo vetëm për të rimarrë besimin e amerikanëve, por edhe të botës.

Ai thotë se SHBA-të duhet të punojë shpejt për të gjetur një kurë, një hap për të rindërtuar ekonominë glob

Kissinger shkruan:

Kur pandemia e Covid-19 të mbarojë, shumë vende, institucione do të perceptohen sikur kanë dështuar. Nëse ky gjykim është objektivisht i drejtë është e parëndësishme. Realiteti është se bota nuk do të jetë kurrë e njëjtë pas koronavirusit.”

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej