Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Kërkesa e LDK-së për VV-në, kërkojnë një ministri për të kompensuar kryeparlamentarin?

Nga Klodiana 0

Partia e udhëhequr nga Isa Mustafa mund t’i prezantojë në takimin e sotëm Albin Kurtit ofertën e fundit për koalicion. Rrjedhimisht, nga LDK-ja, ende nuk kanë kanë folur për kushtet që mund t’i kenë tani në tavolinë të diskutimit. Merret vesh se një ofertë e pranueshme për partinë e Mustafës mund të jetë ajo e ndarjes së ministrive 6 + 4, duke e nënkuptuar marrëveshjen për presidentin.

Takimi i djeshëm që zgjati mbi tre orë në mes Albin Kurtit, liderit të LV-së, dhe Isa Mustafës, të parit të Lidhjes Demokratike të Kosovës, solli zhvillime interesante.

Derisa Lëvizja Vetëvendosje ka publikuar propozimet për kabinet qeveritar, tash ka mbetur në dorë të LDK-së, që të tregojë emrat e tyre.

Kjo ishte bërë edhe si kërkesë për Mustafën, përmes një video mesazhi që pak ditë më parë publikoi Kurti.

Ani pse nuk është konfirmuar zyrtarisht, merret vesh, se një kërkesë e re mund të rrjedh nga partia e Isa Mustafës, që ditëve të fundit ka mobilizuar strukturat e partisë për të diskutuar për koalicionin.

LDK është duke kërkuar negocimin e një ministrie, për t’u barazuar me pozitën e kryeparlamentarit, pasi që kjo pozitë tashmë i ka shkuar Lëvizjes Vetëvendosje, me zgjedhjen e Glauk Konjufcën.

Megjithatë, LDK-ja nuk ka bërë ndonjë propozim konkret për ndonjë dikaster të caktuar, të cilën do ta pranonin për t’u barazuar me kryeparlamentarin. Të njëjtët mbetet që në takimin e sotëm të bëjnë ofertën e fundit në tavolinë të diskutimit.

Pasi që LV-ja ka marrë kryeparlamentarin, merret vesh se LDK po kërkon t’i  merr 6 ministri, zëvendëskryeministrin e parë, si dhe t’i jepet premtimi për presidentin që do ta pasojë Hashim Thaçin.

Rrjedhimisht ndarja e pozitave në ministri mbetet 6 + 4, LDK merr zëvendëskryeministrin e parë, LV zëvendëskryeministrin e dytë, LV kryeparlamentarin dhe nënkryetarin e parë të kuvendit, LDK në anën tjetër kryetarin e dytë të kuvendit. Ndarja e numrit të zëvendësministrave ndahet në mënyrë proporcionale në mes të partive. LDK-së gjithashtu iu jepet edhe premtimi për presidentin e ardhshëm, që do ta pasojë, Hashim Thaçin.

Kërkesën e njëjtë si atë që thuhet se është përfolur në takimin tre orë që dje zgjati dje, e kanë bërë edhe LDK-ja e Pejës, që njihet si dega më e fuqishme e kësaj partie.

Dega që udhëhiqet nga Gazmend Muhaxheri, që njihet për ndikimin e tij brenda LDK-së, kanë dalë dje me një njoftim përmes të cilit kanë kërkuar që partia të merr 6 ministri dhe presidentin në marrëveshjen për formimin e qeverisë me VV-në. Më vonë, i njëjti postim është ndryshuar duke u hequr oferta për të cilën thuhet se do ta kërkojë LV-ja./Gazeta Express

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej