Kallëzimi i PD në SPAK për inceneratorët, mes të akuzuarve edhe ish-ministri i LSI-së

Duhet të lëçisni

Makina fluturon në ajër motorin e Fast food-it në Korçë, transportohet me urgjencë në spital drejtuesi

Një aksident i rëndë ka ndodhur në qytetin e Korçës, ku një automjet është përplasur me një motor ‘Fast foodi’ në zonën e auajtur...

Masakroi me shkop babain në Roskovec, Gjykata e Fierit jep masën e sigurisë për 25-vjeçarin

Gjykata e rrethit gjyqesor ne Fier ka dhene sot vleresimin e ” mases se arrestit me burg ” per 25 vjecarin Erdis Rapi, i...

Sherr mes të rinjve, i mituri shqiptar qëllon me armë zjarri bashkëmoshatarin

Një tentativë vrasje ka ndodhur ditën e shtunë në Podujevë të Kosovës, kur një i mitur ka plagosur një bashkëmoshatar. Policia bën të ditur se...

Fiksimi çon pas hekurave 29-vjeçarin nga Elbasani

Një 29-vjeçar nga Elbasani është vënë në pranga pasi përndiqte një shtetase. Sipas policisë, shtetasi me inicialet S.B kërcënonte dhe përndiqte vazhdimisht nëpërmjet telefonit...

Partia Demokratike ka depozituar ditën e sotme në Strukturën e Posaçme Anti Korrupsion (SPAK) kallëzimin për inceneratorët duke pretenduar se është kryer një vjedhje disa miliona euro.

Në prononcimin e tyre pas depozimit të kallëzimit, ish-deputetja e PD Jorida Tabaku dhe sekretari i çështjeve ligjore Çlirim Gjata, deklaruan se personat e paditur janë trajtuar si “grup i strukturuar kriminal”.

I pyetur nga gazetarët e kush e drejton këtë “grup kriminal”, Gjata përmendi emrat e paditur, kryeministrin Edi Rama, ministrin Arben Ahmetaj dhe Klodian Zoton e Mirel Mërtirin.

Por mes të akuzuarve është edhe emri i ish-ministrit të LSI-së Lefter Koka, i cili në vitin 2014 kur u nënshkruan marëveshjet me firmat koncesionare ishte Ministër i Mjedisit.

Kujtojmë që në vitin 2014 në qeveri së bashku me Partinë Socialiste ishte edhe LSI, ministër i të cilës ishte edhe Lefter Koka, por rrugët e tij me LSI-në u ndanë në vitin 2019, kur nuk pranoi të digjte mandatin si kolegët e tij opozitarë.

Tashmë që PD dhe LSI janë bashkë, përfshirja e tij në kallëzimin në SPAK për inceneratorët mund të quhet edhe një “hakmarrje” e LSI-së, për veprimin e mos djegies së mandatit.

Lefter Koka:

91e03747956c57f77e55fb5bcfcd30b2_L.jpg

121966026_1756616601173878_5001360964193211904_n.jpg

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Makina fluturon në ajër motorin e Fast food-it në Korçë, transportohet me urgjencë në spital drejtuesi

Një aksident i rëndë ka ndodhur në qytetin e Korçës, ku një automjet është përplasur me një motor ‘Fast foodi’ në zonën e auajtur...

Masakroi me shkop babain në Roskovec, Gjykata e Fierit jep masën e sigurisë për 25-vjeçarin

Gjykata e rrethit gjyqesor ne Fier ka dhene sot vleresimin e ” mases se arrestit me burg ” per 25 vjecarin Erdis Rapi, i...

Sherr mes të rinjve, i mituri shqiptar qëllon me armë zjarri bashkëmoshatarin

Një tentativë vrasje ka ndodhur ditën e shtunë në Podujevë të Kosovës, kur një i mitur ka plagosur një bashkëmoshatar. Policia bën të ditur se...

Fiksimi çon pas hekurave 29-vjeçarin nga Elbasani

Një 29-vjeçar nga Elbasani është vënë në pranga pasi përndiqte një shtetase. Sipas policisë, shtetasi me inicialet S.B kërcënonte dhe përndiqte vazhdimisht nëpërmjet telefonit...

Arvanitët janë vendas dhe themeluan Greqinë e Re

Nga Ejup Shabani Në kuadër të festës së 7 Marsit, ditës së hapjes së shkollës së parë shqipe, në Qendrën e Kulturës në Kërçovë “Koço...