Ka ecur 1 muaj në këmbë, “ABC News” takon në Shkodër Omarin nga Libia (film)

Duhet të lëçisni

Tritan Kalo: Komiteti është politizuar/ Rama fton Najada Çomon për deputete

Pasi anëtari i Komitetit të Ekspertëve Tritan Kalo u largua pasi tha se komiteti është politizuar, vjen një lajm tjetër. Top Channel raporton se PS...

Tritan Kalo jep dorëheqjen nga Komiteti Teknik

Mjeku i njohur infeksionit Tritan Kalo këtë të enjte  ka dhënë dorëheqjen nga Komiteti Teknik i Eksperteve. Mjeku bën me dije se ky Komitet është...

Mesila Doda: Edi Ramën e presin vetëm zinxhirët e burgut (film)

Sekretarja e Përgjithshme e PDIU-së, Mesila Doda e ftuar në studion e ABC, ku është shprehur se opozita prej katër vitesh ka denoncuar dhe...

Eurostat: Veriu i Shqipërisë, rajoni më i varfër i Europës

Zonat e Veriut të Shqipërisë janë më të varfrat në Europë, sipas një publikimi të fundit të prodhimit për frymë rajonal të Eurostat, me...

Në rrugët e Shqipërisë i sheh çdo ditë në grupe të vogla. Ecin për orë të tëra në këmbë me destinacion një prej vendeve të BE-së.

Omarin nga Libia e takuam në Shkodër. Është është 22 vjeç dhe së bashku me shokun e tij kanë 1 muaj që ecin në këmbë dhe paratë që kishin me vete mbaruan.

“Dua të mbërrij në Itali, kemi një muaj që ecim në këmbë. Kemi fjetur në rrugë, në park, disa herë edhe në brigjet e lumenjve. S’kemi as para e as ushqim”, ka treguar ai.

Ndërsa Kisha Katolike e Fshatit Beltojë ka ofruar një zgjidhje të përkohshme për gjithë refugjatët kalimtarë.

Refugjatë të ndryshëm kryesisht nga Lindja e Mesme udhëtojnë nëpër rrugët e Shqipërisë në drejtim të vendeve të BE-së. Famullitari i kishës së Bletojës ka hapur dyert për ta që të pushojnë dhe të ushqehen dhe mjekohen.

At Angelo Di Padova famulltari i kishës shprehet se në momentin që i ka parë nëpër rrugë duke ecur, ka menduar të bëjë diçka për t’i ndihmuar.

“Këtë iniciativë e bëj sepse e ndjej me zemër. Mu kujtuan fjalët e nënës e cila më shprehej se nëse sheh një të varfër mendo sikur jam unë që kam nevojë për tu ushqyer. Mendova se ata kanë nevojë për kujdes, ushqim, ujë, bukë apo edhe internet që të komunikojnë me prindërit. Jë të lodhur, kanë shumë dhimbje në këmbë”, u shpreh At Angelo Di Padova

Omari dhe shoku i tij kanë ikur nga Libia, pasi atje ka luftime dhe situata është shumë e vështirë./abcnews.al

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Tritan Kalo: Komiteti është politizuar/ Rama fton Najada Çomon për deputete

Pasi anëtari i Komitetit të Ekspertëve Tritan Kalo u largua pasi tha se komiteti është politizuar, vjen një lajm tjetër. Top Channel raporton se PS...

Tritan Kalo jep dorëheqjen nga Komiteti Teknik

Mjeku i njohur infeksionit Tritan Kalo këtë të enjte  ka dhënë dorëheqjen nga Komiteti Teknik i Eksperteve. Mjeku bën me dije se ky Komitet është...

Mesila Doda: Edi Ramën e presin vetëm zinxhirët e burgut (film)

Sekretarja e Përgjithshme e PDIU-së, Mesila Doda e ftuar në studion e ABC, ku është shprehur se opozita prej katër vitesh ka denoncuar dhe...

Eurostat: Veriu i Shqipërisë, rajoni më i varfër i Europës

Zonat e Veriut të Shqipërisë janë më të varfrat në Europë, sipas një publikimi të fundit të prodhimit për frymë rajonal të Eurostat, me...

Basha në Kombinat: Rindërtimi do të drejtohet nga ekspertët më të mirë

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, këtë të enjte është takuar me banorët dhe bizneset në Kombinat. Në komunikimin e tij me qytetarët Basha u...