Idrizi: Shtëpitë e braktisura në Çamëri po presin të zotët (Film)

Duhet të lëçisni

Debate në mbledhjen e PS në Shkodër, anëtarët-Klosit e Gjiknurit: Doni të na hidhni hi syve, vendet e punës i ka marrë PSD

Mbledhja e sekretarit të përgjithshëm të PS, Damian Gjiknuri me strukturat e PS-Shkodër mbrëmjen e kaluar është shoqëruar me debate të ashpra. Në fokus...

Vrasja e 23-vjeçares në Fier/ Prindërit e Sabrinës i drejtohen Gjykatës, kërkojnë heqjen e kujdestarisë së të atit për vajzën e mitur

Prindërit e Sabrina Bengës, 23-vjeçares që u vra barbarisht me armë zjarri nga ish-bashkëshorti i saj, Elton Metaj, kanë depozituar këtë të enjte në...

Doza e tretë e vaksinës, Maqedonia e Veriut merr vendimin, rekomandohet për tre kategori qytetarësh

Maqedonia e Veriut rekomandon dozën e tretë të vaksinës për gjithë qytetarët mbi 60 vjeç, punonjësit shëndetësorë dhe personat me imunitet të dobët. Ministri...

Ministria e Brendshme e Kosovës ka lëshuar mbi 6.000 targa të përkohshme për tri ditë

Ministria e Punëve të Brendshme e Kosovës ka njoftuar se prej 20 shtatorit e deri në përfundim të ditës së mërkurë, më 22 shtator,...

Në Muzeun Historik Kombëtar janë ekspozuar sot disa piktura nga Çamëria. Pavarësisisht se artistët nuk kishin leje nga Greqia ata hodhën në telajo bukuritë e atij vendi, duke e sjellë afër shqiptarëve “tokën e ndaluar”.

Në fjalën e tij përshëndetëse kryetari i PDIU, Shpëtim Idrizi falenderoi artistët dhe tha se shtëpitë e rrënuara që paraqesin pikturat e mrekullueshme, presin të zotët.

“Kënga, vallja dhe historia, kanë qenë të gjalla dhe kanë karakterizuar Çamërinë. E kemi sjellë Çamërinë për të luftuar paradigëmn e harresës. Ne të gjithëve na kujtohen vallet çame por ketë herë donim ta sillnim Camërinë e bukur e të jashtëzakonshme të këtyre piktorëve. Shtëpitë janë ashtu siç e kemi lënë, të rrënura, me porta hapur presin të zotët e tyre. Këta piktorë na kanë sjllë shumë më afër bukuritë e një vendi të mrekullueshëm. Ju falenderoj dhe u jam mirënjohës”, tha Idrizi.

Java ÇameEkspozita “U’ e Dua Çamërinë”, me piktura nga Çamëria sot, ka hapur dyert në Muzeun Historik Kombëtar.

Publiée par Partia Drejtësi, Integrim dhe Unitet sur Mercredi 20 juin 2018

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Debate në mbledhjen e PS në Shkodër, anëtarët-Klosit e Gjiknurit: Doni të na hidhni hi syve, vendet e punës i ka marrë PSD

Mbledhja e sekretarit të përgjithshëm të PS, Damian Gjiknuri me strukturat e PS-Shkodër mbrëmjen e kaluar është shoqëruar me debate të ashpra. Në fokus...

Vrasja e 23-vjeçares në Fier/ Prindërit e Sabrinës i drejtohen Gjykatës, kërkojnë heqjen e kujdestarisë së të atit për vajzën e mitur

Prindërit e Sabrina Bengës, 23-vjeçares që u vra barbarisht me armë zjarri nga ish-bashkëshorti i saj, Elton Metaj, kanë depozituar këtë të enjte në...

Doza e tretë e vaksinës, Maqedonia e Veriut merr vendimin, rekomandohet për tre kategori qytetarësh

Maqedonia e Veriut rekomandon dozën e tretë të vaksinës për gjithë qytetarët mbi 60 vjeç, punonjësit shëndetësorë dhe personat me imunitet të dobët. Ministri...

Ministria e Brendshme e Kosovës ka lëshuar mbi 6.000 targa të përkohshme për tri ditë

Ministria e Punëve të Brendshme e Kosovës ka njoftuar se prej 20 shtatorit e deri në përfundim të ditës së mërkurë, më 22 shtator,...

Zbardhet përbërja e komisioneve të përhershme parlamentare, si ndahen deputetët e mazhorancës dhe opozitës

Parlamenti tashmë ka përfunduar edhe ndarjen e deputetëve nëpër komisione parlamentare, edhe pse ky veprim duhet të kishte përfunduar javën e kaluar. Komisionet e përhershme...