Historiani Llalla- Baton Haxhiut: Gazetar i krijuar nga guzhina serbo-greke

Duhet të lëçisni

Po rregullonte depozitën, 54-vjeçarja bie nga taraca e pallatit në Tiranë

Një person ka rënë nga një lartësi në zonën e Ali Demit në Tiranë. Sipas informacioneve paraprake, dyshohet se shtetësja, M.XH., 54-vjeçe ka qënë duke...

“Jemi të fortë e besimplotë që sërish në Kuvendin e Shqipërisë të kemi grupin tonë parlamentar, zërin tonë.” (film)

Çeli sot siparin “Java Çame”, një seri aktivitetesh kushtuar 30 vjetorit të themelimit të Shoqatës Patriotike “Çamëria”. E krijuar në janar të vitit 1991, kjo shoqatë...

Shoqata “Çamëria” 30 vjeç/ Shpëtim Idrizi: #Çam Jam është thirrja e gjakut, prandaj nuk na fshijnë dot (film)

Unë jam rritur si çam. Qysh kur kam ardhur në këtë botë isha “lindi çami”, u rrita si “çami”, vazhdoj të mbetem “çami”. Si unë...

Agjencia Europiane e Ushqimit merr vendimin: Krimbat janë burim i sigurt ushqimi për njerëzit

Agjencia Europiane e Sigurisë Ushqimore në një vendim të marrë ditën e sotme ka aprovuar krimbat si burim të sigurt ushqimi për njerëzit. Shkencëtari Ermolaos...

Pas deklaratave të Baton Haxhiu në emisionin “Opinion” në lidhje me debatin që ai pati me sekretaren e  PDIU, Mesila Doda, ka reguar historiani Arben Llalla.

Përmes një postimi në facebook, Llalla shkruan se Haxhiu është një gazetar i gatuar në kuzhinën greko-serbe dhe flet si papagall pa doganë nëpër mediat shqipe kundër Çamërisë dhe çamëve.

Postimi i plotë:

Baton Haxhiu që njihet si një nga spiunët e UDB. Tradicionalisht si familje ka marrë detyrë të hedhë baltë mbi Çështjen Çame. Kjo fytyrë e poshtër i krijuar si gazetar nga guzhina serbo-greke po flet si papagall pa doganë nëpër mediat shqipe kundër Çamërisë dhe çamëve. I themi këtij, opinionisti jugosllav që paguhet nga agjentura e UDB-së së vjetër, që ka ngritur biznese në Tiranë, mos të merret shumë me çamët, por të ruaj “bithët e përlyera”. Millosheviçi dikur ka deklaruar se e ka mik Baton Haxhiun. Që të shkruaj më shumë nuk ja vlen, sepse ka me qindra shkrime për rolin anti-shqiptar të Baton Haxhiut.

Baton Haxhiu është djali i Fazli Haxhiut, spiunit të UDB-së famëkeqe serbe, që me qindra dhe mijëra shqiptarë ka prerë e vrarë. Sa për dijeni, Fazli Haxhiu në Kosovë njihet si “Fazli Spiuni”. Djali i këtij spiuni të UDB-së dhe OZNA-s famëkeqe serbo-çetnike, Batoni eci udhës të atit. Tinëzisht takohet me kriminelin Jovica Stanishiç, antishqiptar, gjak i kasapit Aleksandër Rankoviq, emri përkëdhelës Leka, ministër i Brendshëm i asaj kohe, në fundvitin 1955 dhe fillimi i vitit 1956.

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Po rregullonte depozitën, 54-vjeçarja bie nga taraca e pallatit në Tiranë

Një person ka rënë nga një lartësi në zonën e Ali Demit në Tiranë. Sipas informacioneve paraprake, dyshohet se shtetësja, M.XH., 54-vjeçe ka qënë duke...

“Jemi të fortë e besimplotë që sërish në Kuvendin e Shqipërisë të kemi grupin tonë parlamentar, zërin tonë.” (film)

Çeli sot siparin “Java Çame”, një seri aktivitetesh kushtuar 30 vjetorit të themelimit të Shoqatës Patriotike “Çamëria”. E krijuar në janar të vitit 1991, kjo shoqatë...

Shoqata “Çamëria” 30 vjeç/ Shpëtim Idrizi: #Çam Jam është thirrja e gjakut, prandaj nuk na fshijnë dot (film)

Unë jam rritur si çam. Qysh kur kam ardhur në këtë botë isha “lindi çami”, u rrita si “çami”, vazhdoj të mbetem “çami”. Si unë...

Agjencia Europiane e Ushqimit merr vendimin: Krimbat janë burim i sigurt ushqimi për njerëzit

Agjencia Europiane e Sigurisë Ushqimore në një vendim të marrë ditën e sotme ka aprovuar krimbat si burim të sigurt ushqimi për njerëzit. Shkencëtari Ermolaos...

30-vjetori i Shoqatës Patriotike “Çamëria”, përkujtimore e gjenocidit ndaj shqiptarëve të Çamërisë (film)

Sot po mbahet 30-vjetori i Shoqatës “Çamëria”. Ky përvjetor përkujton gjenocidin ndaj shqiptarëve të Çamërisë dhe rikthimin e të drejtave të tyre të mohuara. Lajmin...