Himarës i mungojnë pushuesit, bizneset: Shpresat i kemi tek turistët vendas dhe fundjava

Duhet të lëçisni

Arrestohen 2 persona për kultivim kanabisi, procedohet kryetari i fshatit Çorrotat në Berat

Dy persona kanë rënë në pranga për kultivim të bimëve narkotike. Në pranga kanë rënë A.P., 41 vjeç dhe D.H., 36 vjeç, të dy banues...

Gjendet trupi i 13-vjeçares që u mbyt në lumin Buna

Prej katër ditësh në kërkim është gjendur trupi i 13-vjeçares që humbi jetën në lumin Buna. Ngjarja ndodhi në afërsi të fshatit Oblikë të njësisë...

Thyen orën policore dhe lejuan muzikën, gjobiten 3 biznesmenë në Durrës

Policia vijon monitorimin e lokaleve që organizojnë aktivitete me muzikë jashtë orarit të përcaktuar për mbyllje në kundërshtim me masat anti-Covid. Uniformat blu bëjnë me dije se...

Pas trafikut të rënduar, 5 makina përfshihen në aksident në Lezhë

Një aksident është regjistruar ditën e sotme në Lezhë. Pesë makina janë përplasur njëra pas tjetrës, ndërsa nuk dihet nëse ka të lënduar. Kujtojmë se ditën...

Nëse një vit më parë në Himarë nuk gjeje vend për të qëndruar, pandemia, ka bërë të kundërtën. Jugu është një nga zonat më të frekuentuarit si nga shqiptarët e të huajt, por ky sezon do të jetë ndryshe.

Situata nga Covid 19 ka ndikuar në sezonin turist. Numri i pushuesve është më i ulët. Ndërsa të huajt thuajse mungojnë. Edgari është nga Portugalia. Ai është ndër të paktë pushues të huaj që gjen në këtë plazh. Për të ardhur në Himarë ka bërë një rrugë të gjatë me biçikletë.

“Jam nga Portugalia. Po udhëtoj me një biçikletë. Vendosa të qëndroj në Himarë. Erdha nga Kosova, vizitova veriu, tani jam këtu, do qëndroj disa kohë. Destinacioni i radhës është Maqedonia”, është shprehur ai. 

Por për pushuesit vendas, numri i pakët në plazh i ka ndihmuar të ruajnë distancën. Një pushues thekson se ka pak njerëz dhe kjo bën që ato të mos e kenë të vështirë ruajtjen e distancimit social.

Boshatisja ka ndodhur për shkak të Covid por duke qenë se kushtet janë optimale dhe Covid mund të eliminohet”, ka thënë një tjetër pushues.

Të bindur që punë nuk do të kenë, Bizneset shpresat i mbajnë tek fundjava dhe shqiptarët.

“Nuk ka të huaj, mund të takosh shumë rrallë, vitet e kaluara kemi pasur shumë më shumë punë se këtë vit”, ka thën një nga menaxherët e restoranteve. .

Situata është e vështirë, klientela është më pak se gjysma, klientela e huaj thuajse nuk ekziston fare”, është shprehur një tjetër.

Rritja e raste mund të bëjë që edhe pas datës 15 që Komisioni Europian të mos marrë një vendim pozitiv për hapjen e  kufijve./abcnews.al

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Arrestohen 2 persona për kultivim kanabisi, procedohet kryetari i fshatit Çorrotat në Berat

Dy persona kanë rënë në pranga për kultivim të bimëve narkotike. Në pranga kanë rënë A.P., 41 vjeç dhe D.H., 36 vjeç, të dy banues...

Gjendet trupi i 13-vjeçares që u mbyt në lumin Buna

Prej katër ditësh në kërkim është gjendur trupi i 13-vjeçares që humbi jetën në lumin Buna. Ngjarja ndodhi në afërsi të fshatit Oblikë të njësisë...

Thyen orën policore dhe lejuan muzikën, gjobiten 3 biznesmenë në Durrës

Policia vijon monitorimin e lokaleve që organizojnë aktivitete me muzikë jashtë orarit të përcaktuar për mbyllje në kundërshtim me masat anti-Covid. Uniformat blu bëjnë me dije se...

Pas trafikut të rënduar, 5 makina përfshihen në aksident në Lezhë

Një aksident është regjistruar ditën e sotme në Lezhë. Pesë makina janë përplasur njëra pas tjetrës, ndërsa nuk dihet nëse ka të lënduar. Kujtojmë se ditën...

2 shtete futen në listën e zezë të Zvicrës, zbuloni nëse bën pjesë Shqipëria dhe Kosova

Qeveria federale ka publikuar sot një listë të re e cila tregon se cilat shtete konsiderohen vende me rrezik për Zvicrën. Me këtë rast...