Hapat që ju ndihmojnë të kuroni me sukses koronavirusin, nëse prekeni prej tij

Duhet të lëçisni

Dështimi total i Ramës në drejtimin e OSBE-së/ Gjermania merr situatën në dorë

Shqipëria ka më pak kontakte dhe ndikim diplomatik se vende si Zvicra ose Gjermania, dhe që do t’i duhet që të drejtojë organizatën deri në...

Fjalori i gjuhës shqipe në internet dhe një fantazmë

Nga Mehmet Elezi Në internet gjindet Fjalori i Gjuhës së Sotme Shqipe. Me gjasë është Akademia e Shkencave që e ka futur. Tridhjetë vjet mbas shembjes...

Kontesha austriake në Shqipërinë e viteve ’30!

Studiuesi Artan Lame, ka publikuar një fotografi të rrallë të konteshës austriake, Marion Grafin Donhoff gjatë një vizite në Shqipërinë e viteve '30. Koleksionisti Artan...

Frut apo lëng, cila është mënyra më e mira për t’a konsumuar gjithë familja

E keni pyetur veten ku ndryshon të hash fruta nga të pirit atë? Të pish lëng frutash është e lehtë, por ekspertët thonë që...

Nëse prekeni nga koronavirusi mund të kuroheni edhe në kushte shtëpie me protokollin e mëposhtëm. Deri tani kjo kurë e kombinuar ka dhënë shumë sukses.

1-Batiflox (levofloxacinë) çdo ditë nga 1 kokërr

2-Zimacrol dita parë 1 kokërr, pastaj nga gjysëm kokrre

3-C fast 1000 mg një deri dy herë në ditë nga një bustinë

4-Codramol 600 mg çdo 6 orë nga 1 bustinë. Kjo vetëm në rast se ka temperaturë

5-Syncadol dy capsula në ditë

6-Rompirin E 100 mg një kokërr në ditë

7-Në rast se keni probleme me stomakun një Protech

8-Hydramin fakultative

Ne rast se nga analizat shihet që Rompirina E nuk vepron mund të përdoren holluesë të tjerë.

Në rast se oksigjeni i bie nën 90 fillohet (që përgjithësisht ndodh ditën e 8-10 të simptomave) fillohet davixon e shoqëruar me soldesam (Dexametazon).

Davixon (ceftriaxon) tre ditët e para pasi oksigjeni zbret nën 90 jepet nga një gram çdo 12 orë (pra dy gramë në ditë, derisa të përmirësohet) pastaj kthehet trajtimi në një gram në ditë, pra me një kurë totale 7-10 ditorëshe.

Soldesam (Dexametazoni) jepet 1 ampulë në ditë.

Në rast se paraqitet i komplikuar mund të shtohet dhe Ravivo ampulë.

Gjatë kësaj kohe të ampulave nuk duhen përdorur Batiflox (levofloxacina nga goja), por të gjitha produktet e tjera.

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

E Freskët taze

Dështimi total i Ramës në drejtimin e OSBE-së/ Gjermania merr situatën në dorë

Shqipëria ka më pak kontakte dhe ndikim diplomatik se vende si Zvicra ose Gjermania, dhe që do t’i duhet që të drejtojë organizatën deri në...

Fjalori i gjuhës shqipe në internet dhe një fantazmë

Nga Mehmet Elezi Në internet gjindet Fjalori i Gjuhës së Sotme Shqipe. Me gjasë është Akademia e Shkencave që e ka futur. Tridhjetë vjet mbas shembjes...

Kontesha austriake në Shqipërinë e viteve ’30!

Studiuesi Artan Lame, ka publikuar një fotografi të rrallë të konteshës austriake, Marion Grafin Donhoff gjatë një vizite në Shqipërinë e viteve '30. Koleksionisti Artan...

Frut apo lëng, cila është mënyra më e mira për t’a konsumuar gjithë familja

E keni pyetur veten ku ndryshon të hash fruta nga të pirit atë? Të pish lëng frutash është e lehtë, por ekspertët thonë që...

Qyteti që “prodhoi” koronavirusin shënon zero raste, në Wuhan hapen pa kufizime edhe klubet e natës

Ish-epiqendra e pandemisë COVID-19, nga ku dyshohet se ka ardhur edhe koronavirusi, qyteti kinez Wuhan nuk ka raportuar asnjë rast të ri në 24...