Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Greqia i heq rrogën dhe privilegjet 10 mijë priftërinjve

Nga Media 0

Shteti grek nuk do të financojë më Kishën. Pagat që shkojnë për kishat dhe priftërinjte dhe kapin vleren e 200 milion eurove në vit nuk do të paguhen më nga buxheti i shtetit.

Marrëveshja u arrit mes kryeministrit Tsipras dhe kryepeshkopit të kishës ortodokse greke Ieronimos ndërsa preken ne total 10 mijë prifterinj.

Vendimi i qeverisë do të kalojë në parlament. Kjo është hëra e parë në historine e Greqisë që ka një ndarje të tillë të kishës nga shteti.

Vlen të theksohet fakti Tsipras ka shprehur gjithnjë pikëpamje ateiste ndërkohe që kisha ortodokse greke ka luajtur vazhdimisht një rol të rëndësishëm në lidershipin politik grek dhe feja ortodokse eshte fe zyrtare ne kushtetute.

https://www.vizionplus.tv/greqia-i-heq-rrogen-dhe-privilegjet-10-mije-prifterinjve/

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej