Gazetarët kundër Lleshajt: Kanë dhënë jetën 224 policë, që Madhëria juaj të bëhej ministër

Duhet të lëçisni

Basha: Trau i Rrugës së Kombit do të hiqet me platformën anti-mafia

Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha u zotua edhe njëherë këtë mbrëmje se trau i Rrugës së Kombit do të hiqet me qeverisjen e...

Visar Zhiti braktis Shqipërinë: Në vendin tonë, po përjetohet një demokraci e vështirë…

  Një tjetër intelektual, poet dhe shkrimtari i njohur, Visar Zhiti është larguar nga Shqipëria dhe ka vendosur të jetojë në Shtetet e Bashkuara të...

Zykaj: Tani janë 10 vende kundër hapjes së negociatave me Shqipërinë

Gazetarja e njohur, Erisa Zykaj, e cila raporton prej kohësh nga Brukseli, deklaroi për emisionin Çim Peka LIVE se nuk janë 5 vende kundër...

Basha: Rama do detyrohet të shkojë drejt mbylljes, përse s’heton prokuroria vdekjet nga covidi?

Kur kanë kaluar më shumë se dy javë nga denoncimi që bëri, Lulzim Basha i kërkon sërish prokurorisë që të hetojë shifrat e vdekjeve...

Deklarata fyese e ministrit të Brendshëm, Sandër Lleshaj ndaj profesionit të policit dhe vetë trupës që ruan rendin në vendin tonë ka revolutuar jo vetëm mijëra uniforma blu por edhe qytetarët dhe gazetarët që ndjekin punën e tyre.

Gazetarja e njohur e kronikës Anila Hoxha i kujton minstrit Lleshaj se kanë dhënë jetën 224 policë në krye të detyrës që ti që ti zotëria juaj, të bëheshe ministër dhe ti pështyje.

“Janë 11 mijë policë në krye te detyrës. Paguhen keq. Me uniforma të dala boje dhe këpucë kartoni. Por ata vazhdojnë në polici. Herë iu vënë shkelmin, e herë ju hedhin krahë-qafe dorën. Varet nga eprori. Përdoren si ti teket çdo mazhorance, herë si kordele në protesta, herë si krahë pune, herë u shqepen gradat që ti ngjiten “mikut të mikut”. Herë flaken në rrugë e herë tradhtohen. Herë i turrin “bjeri qerratait”, e herë “qepju këmba këmbës në drejtim të paditur”.

Këta 11 mijë gra dhe burra, dje e morën vesh që janë policë, ndaj sillen me ta si nëpër anektoda! Kanë dhënë jetën 224 policë që janë shpallur dëshmorë të atdheut. Ishin policë dhe vdiqën policë. Për 40 policë të vrarë, çështja e tyre është nën proces, për tu shpallur dëshmorë. Edhe ata policë! 256 janë plagosur në aksione të ndryshme. Edhe ata policë! Që ti zotëria juaj! Madhëria juaj! Shkëlqesia juaj, të bëheshe ministër dhe ti pështyje ! Mu në zemër”, shkruan e revoltuar Anila Hoxha.

Gazetari që prej shumë vitesh mbulon punën e policisë, Elton Qyno, nëpërmjet një statusi në FB është shfaqur mjaft i revoltuar ndaj ministrit që denigroi vartësit e tij.

“…Polic ke qenë dhe polic ke mbetur…polic..”

Kjo është deklarata me përçmuese dhe bulliste e nxjerrë nga një ministër i Brendshëm, për mijëra efektivët e policisë që ka nën yqëm. Deklaratë shkatërruese që dhe vetë ministri i Brendshëm nuk i mer seriozisht trupën policore. Respekt për çdo punonjës policie që kryen detyrë nga mëngjesi e deri në të ngrysur vonë, orar pa orar, ngrënë pa ngrënë dhe veshur pa veshur.

Respekt për çdo efektiv që kryen detyrën me vendosmëri dhe lufton krimin. Sa për ministrin Lleshaj vetëm një fjalë: “…Tek gaveta e ushtrisë ke qenë, tek gaveta paske mbetur…. Llesh kërko ndjesë….”,shkruan Qyno.

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Basha: Trau i Rrugës së Kombit do të hiqet me platformën anti-mafia

Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha u zotua edhe njëherë këtë mbrëmje se trau i Rrugës së Kombit do të hiqet me qeverisjen e...

Visar Zhiti braktis Shqipërinë: Në vendin tonë, po përjetohet një demokraci e vështirë…

  Një tjetër intelektual, poet dhe shkrimtari i njohur, Visar Zhiti është larguar nga Shqipëria dhe ka vendosur të jetojë në Shtetet e Bashkuara të...

Zykaj: Tani janë 10 vende kundër hapjes së negociatave me Shqipërinë

Gazetarja e njohur, Erisa Zykaj, e cila raporton prej kohësh nga Brukseli, deklaroi për emisionin Çim Peka LIVE se nuk janë 5 vende kundër...

Basha: Rama do detyrohet të shkojë drejt mbylljes, përse s’heton prokuroria vdekjet nga covidi?

Kur kanë kaluar më shumë se dy javë nga denoncimi që bëri, Lulzim Basha i kërkon sërish prokurorisë që të hetojë shifrat e vdekjeve...

FMN: Covid-19 goditi ekonominë shqiptare, paketa e ndihmës për qytetarët më e ulëta në Ballkan

Është publikuar raporti i FMN për Shqipërinë, lidhur me ndikimin që pati pandemia globale e koronavirusit. Në raport thuhet se Covid-19 goditi dhe dëmtoi ekonominë...