Specialisti: Mos u afroni në brigje, pritet një tjetër cunami! Prefekti i Izmirit: Shteti është në këmbë

Duhet të lëçisni

Harron pandeminë/ Uiski, amaro, raki dhe verë! Ja tenderi skandaloz i Shërbimit Diplomatik

Teksa vendi është i zhytur në një emergjencë mjekësore, e shkaktuar nga Covid 19, janë disa institucione që vijojnë të bëjnë tendera luksi, e...

“Duhen spitale Covid në rrethe”/ Solis: Pacientët duan të shohin familjarët para se të vdesin

Ish Ministri i Shëndetësisë Leonard Solis, ka pranuar se situata e Covid-it ka goditur fort sistemin shëndetësor në vendin tonë. Në një intervistë për "Abc"...

E rëndë në Memaliaj, djali harroi frenat e dorës, furgoni i merr jetën të atit

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në fshatin Krahës në bashkinë Memaliaj. Një 67-vjeçar humbi jetën pasi u shtyp nga furgon i cili është...

Përplasen 2 automjete në superstradën Lezhë-Milot, plagosen 2 drejtuesit

Një tjetër aksident është regjistruar mbrëmjen sotme në superstradë Lezhë-Milot. Dy automjete janë përplasur duke shkaktuar plagosjen e dy drejtuesve të mjeteve. Policia Rrugore e...

Pas situatës së krijuar nga tërmeti i fuqishëm ne Turqi, Presfekti i Izmirti deklaroi se qytetarët duhet të bashkëpunojnë për menaxhimin e kësaj situate dhe të mos bllokojnë rrugën të cilat duhet të jenë të hapura për misionet e shpëtimit për ata që kanë mbetur nën rrënoja.

“Rrugët të jenë të lira dhe qytetarët nuk duhet të bllokojnë rrugët. I gjithë shteti është në këmbë për të ndihmuar qytetarët. E kemi situatën në dorë. Mos na bllokoni rrugët. Duhet që të gjithë të bëhemi bashkë dhe të shpëtojmë çdo jetë që është poshtë ndërtesave”, tha ai.

Specialisti nga agjencia për përballimin e fatkeqësive u shpreh se pasgoditjet po vazhdojnë ndërkohë që i bëri thirrje qytetarëve të mos kthehen në banesa. Gjithashtu ai tha se në orët në vijim po pritet një tjetër cunami.

“Na ka ndodhur një tërmet me thellësi nga 10 deri në 12 km. Tërmeti ka prekur një zonë të madhe dhe ka shkaktuar dëme të mëdha. Ka një orë e gjysmë që ka rënë tërmeti dhe vazhdimisht ka pasgoditje. Mund të presim në orët në vazhdim pagoditje deri në 6 të shkallës rihter prandaj paralajmërojmë qytetarët për atë që do të vijë në orët në fillim. Tërmeti ka prekur një zonë të gjerë dhe dëmet janë të pasqyruara në hartë dhe zona është mjaft e gjerë. Është bërë një lloj konvertimi që ne e përcaktojmë ballë.Ka zona ku është ndjerë 7.7, 6.7 ose 7. Është prekur e gjithë zona e Izmirit. Dëmet janë më të mëdha. Po të shikoni, ka edhe zona që janë goditur nga cunami që ka qenë pak më shumë se një metër. 30 sekonda pasi ka rënë tërmeti janë njoftuar zonat bregdetare për cunamin që erdhi më pas. Ka pasur një lloj përplasje të dallgëve. Mund të presim edhe dallgë më vonë deri në 60 cm. Kështu që si specialist të fushës i bëjmë thirrje qytetarëve të largohen nga brigjet”, u shpreh ai.

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Harron pandeminë/ Uiski, amaro, raki dhe verë! Ja tenderi skandaloz i Shërbimit Diplomatik

Teksa vendi është i zhytur në një emergjencë mjekësore, e shkaktuar nga Covid 19, janë disa institucione që vijojnë të bëjnë tendera luksi, e...

“Duhen spitale Covid në rrethe”/ Solis: Pacientët duan të shohin familjarët para se të vdesin

Ish Ministri i Shëndetësisë Leonard Solis, ka pranuar se situata e Covid-it ka goditur fort sistemin shëndetësor në vendin tonë. Në një intervistë për "Abc"...

E rëndë në Memaliaj, djali harroi frenat e dorës, furgoni i merr jetën të atit

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në fshatin Krahës në bashkinë Memaliaj. Një 67-vjeçar humbi jetën pasi u shtyp nga furgon i cili është...

Përplasen 2 automjete në superstradën Lezhë-Milot, plagosen 2 drejtuesit

Një tjetër aksident është regjistruar mbrëmjen sotme në superstradë Lezhë-Milot. Dy automjete janë përplasur duke shkaktuar plagosjen e dy drejtuesve të mjeteve. Policia Rrugore e...

Javën tjetër fillon dëbora, zonat me reshjet më të dendura

Temperaturat mesatare janë ulur me disa gradë gjatë kësaj jave në vend, ndërsa në vijim pritet që të fillojnë reshjet e dëborë duke na...