Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Fruthi shfaqet në shkolla/ Në Korçë, vaksinohen nxënësit dhe mësuesit

Nga Media 0

Sëmundja e fruthit është shfaqur edhe në Korçë. Një gjimnaziste nga fshati Bulgarec, është duke u trajtuar ne spitalin rajonal te Korçës ndërsa dyshohet që të jetë infektuar edhe roja i shkollës.

Në këto kushte pranë institucionit arsimor ka nisur vaksinimi i nxënësve të klasës, por edhe stafit pedagogjik.

Përfaqësues të Shëndetit Publik i janë drejtuar institucionit arsimor për të bërë vaksinimin e personave të kontaktit sqaron se kjo ndërhyrje është ndërmarrë si një masë parandaluese për të mos lejuar përhapjen e mëtejshme të fruthit.

Specialistja Merita Kroi sqaron se rasti i dyshuar është izoluar në spital ndërsa në qarkun e Korçës janë konstatuar edhe disa raste të tjera.

Sipas statistikave në Korçë vaksinimi i popullsisë për fruthin është në nivelin 98% ndërsa specialistet apelojnë për të gjithë të lindurit e viteve 80-90 që të rivaksinohen./T.CH

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej