Frika e Ramës nga PDIU

Duhet të lëçisni

Grevistët e Qafe-Barit nuk heqin dorë, nisin revoltën e parë fizike

Ish të burgosurit e burgut famkeq të Qafë-Baritnuk heqin dorë nga greva e tyre që ka nisur prej ditësh, pa arritur më parë një...

“Ata që shesin votën, shesin edhe motrën”

Fenomeni i njohur si “shitblerja e votës”, ka qenë prezent prej shumë vitesh në vendin tonë në çdo fushatë zgjedhore, dhe nga të dhënat...

Kampionët e sportit, mesazh shqiptarëve: Votoni ndryshimin (Film)

Kampionët e fushave të ndryshme të sportit i janë bashkuar opozitës dhe u kanë bërë thirrje shqiptarëve që ditën e diel në 25 prill...

Nuk gjetën asgjë, Bardhi përplaset me FNSH në Elbasan: Shkoni kapni bandat atje, jo këtu

Vetëm një orë përpara se Lulzim Basha të mbante mitingun përmbyllës të fushatës në Elbasan, një aksion blic i FNSH-së pasditen e sotme, pranë...

Nga Alket Veliu

PDIU është fiksimi i Edi Ramës në këtë fushatë zgjedhore. Pesha elektorale, në rritje të vazhdueshme, e partisë që përfaqëson interesat e komunitetit çam, e ka rënduar sëmundjen e tij, është bërë një enjtje, lëngatë ligështuese, një paralajmërim i fundit të tij politik. Rama e di më mirë se kushdo se roli i PDIU-së në këto zgjedhje ka një kuptim sinjifikativ, ndryshe nga çdo forcë tjetër politike, sepse ajo është e vetmja parti që udhëhiqet nga arsyeja kombëtare dhe, sistematikisht, e ka demaskuar në shkallën më të lartë antikombëtarizmin e tij. Ndaj, shumë kohë përpara fillimit të fushatës, i është vërsulur me tërbim kësaj partie që ka guxuar, përtej retorikës patriotike, të denoncojë dhe të dënojë rëndë para publikut shqiptar aferat e tij të tradhtisë kombëtare.

Kryeministri, në detyrë edhe për njëzetë ditë, po lundron në universin individualist modern, njëlloj si Hitleri dikur, duke u përpjekur të shkatërrojë hierarkinë e vlerave politike, që nuk i bëjnë karshillëk pushtetit të tij egalitarist.

Kërkimi i mandatit të tretë është vetëm në dukje qëllimi i tij i mirëfilltë, për të mbaruar punët e lëna përgjysmë. Në të vërtetë ai kërkon një mandat ekstra në shërbim të antishqiptarizmit dhe përmbushjes së marrëveshjeve të ortakërisë me fqinjët, në dëm të çështjes shqiptare. Për Ramën ka shumë arsye për të anatemuar partinë kombëtare PDIU, mbrojtëse e Çështjes Çame.

Dikur hebrejtë ishin të domosdoshëm për Hitlerin, njëlloj si çamët në mandatin e parë të Ramës. Megjithatë Hitlerit s’i hiqej nga mendja ideja për t’i zhdukur ata, dhe në fund ai vendosi t’i shfaroste. Njëlloj si Rama në zgjedhjet e 2017-ës, që vodhi pa pikë turpi mandatin e PDIU-së në Tiranë.

Për Hitlerin arsyeja ishte se hebrejtë përbënin, sipas tij, antinatyrën që e nxjerr historinë nga rrjedha e saj normale. Te Rama vëmë re një paralelizëm me Fyhrerin. Rama do të ngrejë sistematikisht vullnetin e tij kundër vullnetit të përfaqësuesve të Çamërisë, të marrë me mend.

Ai sheh tek PDIU pikërisht atë parti që ia zë në fyt “darkën e shijshme” me kryeministrin grek, pas tradhtisë së hidhur të Çështjes Çame. Në rast se humbet thellë në këto zgjedhje, natyrisht ai do ia vërë fajin çamëve, që është munduar t’i përçajë me gjithfarë marifetesh. Ka bërë të gjitha përpjekjet për “trafikuar” votat e çamëve në 25 prill, por e tundon frika se nuk do t’ia arrijë dot të asgjësojë potencialin elektoral të PDIU-së, por një pjesë të vetes së tij.

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Grevistët e Qafe-Barit nuk heqin dorë, nisin revoltën e parë fizike

Ish të burgosurit e burgut famkeq të Qafë-Baritnuk heqin dorë nga greva e tyre që ka nisur prej ditësh, pa arritur më parë një...

“Ata që shesin votën, shesin edhe motrën”

Fenomeni i njohur si “shitblerja e votës”, ka qenë prezent prej shumë vitesh në vendin tonë në çdo fushatë zgjedhore, dhe nga të dhënat...

Kampionët e sportit, mesazh shqiptarëve: Votoni ndryshimin (Film)

Kampionët e fushave të ndryshme të sportit i janë bashkuar opozitës dhe u kanë bërë thirrje shqiptarëve që ditën e diel në 25 prill...

Nuk gjetën asgjë, Bardhi përplaset me FNSH në Elbasan: Shkoni kapni bandat atje, jo këtu

Vetëm një orë përpara se Lulzim Basha të mbante mitingun përmbyllës të fushatës në Elbasan, një aksion blic i FNSH-së pasditen e sotme, pranë...

Reforma në Drejtësi “jep frutet e saj”/ Karantinimi 2-javor i emigrantëve, Dvorani do shqyrtojë ankimimin e LSI-së

Këtë të premte u hodh shorti në Gjykatën Administrative të Apelit për të përcaktuar trupën gjykuese që do shqyrtojë ankimimin e Lëvizjes Socialiste për...