Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Foshnjë e ngjizur me AIDS

Nga Ejona 0

Nga Mehmet Elezi

Vërtet beson kush se taksa e qeverisë Haradinaj për mallrat serbe është pengesa për negociatat Beograd-Prishtinë?

Taksa nuk është pengesa. Taksa është vang, pretekst. Pengesat janë të tjera.

1. Serbia është me Moskën apo me BE-në? Ditën nëkarrige perëndimore, natën në çarçafët e Moskës.Armatoset prej saj. Për të mbrojtur paqen”. Nga kush?

Kosova, përkundrazi, është e përkushtuar qartësishtpër strategji euroatlantike.

2. Beogradi është për paqen apo për Serbinë e madhe, përshovinizmin e racizmin? Vjeshtën e kaluar Vuçiçi provokoi të gjallë e të vdekur. Deklaroi brenda në Kosovë se Milosheviçi ka qenë udhëheqës i madh. Deklaroi se Serbia do të bëhet më e madhe.Kryeministrja ia mbajti ison: me shqiptarët s’merremivesh, janë njerëz malesh!

Kosova, përkundrazi, lavdëron Uashingtonin, NATO-n, BE-në. Nuk synon me u ba më e madhe. Nuk pranon me u ba më e vogël.

3. Beogradi mbron serbët e Kosovës apo i do si mjet me destabilizue Kosovën? Si fitil me i vu, mundësisht, zjarrin?

Kosova nuk është parajsë, por serbët në Kosovëdiskriminohen pozitivisht. Kanë shumë më tepër të drejta se shqiptarët në Serbi.

Taksa Haradinaj është bishti i bishtit. Vendoset ose hiqet me vendim të thjeshtë qeverie.

Koka e problemit është në Beograd.

Negociatat janë e vetmja rrugë me i normalizue marrëdhëniet dypalëshe. Por duhet me u ndalë te koka. Negociatat me një Beograd që betohet për Europën dhe u përmbahet vlerave kundëreuropiane, të kujtojnë një foshnjë që ngjizet, kur njëri prind është me AIDS.a

01. 08. 2019

(marrë nga fb i autorit)

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej