Fluks lëvizje në Morinë, mjekët apel: Të rritet numri i bluzave të bardha për kontrolle

Duhet të lëçisni

Si u zbulua mega pasuria e Zim Sallakut nga vetëm dy transferta. Do i justifikonte me 10 bletë e 32 pula

Një transaksion prej 200 mijë euro me përshkrimin “Blerje Vile në Durrës, zona Plazh” i kryer në 23 korrik 2014, ka qënë indicia kryesore...

Vjosa Osmani vizitë zyrtare në Austri, takim me kancelarin Sebastian Kurz

Presidentja Vjosa Osmani, me ftesë të Presidentit austriak, Alexander Van der Bellen, të martën do ta nisë vizitën zyrtare në këtë shtet. Në takim me...

Studimi: Ky është medikamenti që redukton rrezikun e vdekjes ose shtrimit në spital nga Covid-19

Kompania farmaceutike GlaxoSmithKline dhe Vir Biotechnology kanë njoftuar ditën e sotme rezultatet finale nga një studim i kryer për një medikament antitrupash. Në përfundim...

Ministri i jashtëm italian viziton nesër Kosovën

Ministri i Punëve të Jashtme dhe Bashkëpunimit Ndërkombëtar të Republikës së Italisë, Luigi Di Maio nesër viziton Kosovën, ku do të takohet me drejtues...

4 mjekë e kanë të pamundur të kontrollojnë udhëtarët  që hyjnë e dalin çdo ditë në pikën kufitare të Morinit.  Shqetësimi vjen nga mjekët kosovare, të cilët kontrollojnë çdo shtetas që hyn e del në këtë doganë për Covid 19.

Ne kemi ekip mjekësor që monitoron në 24 orë hyrje daljet  nga Kosova sidomos rastet që vijnë por më besoni që është e pamundur teknikisht që të depistohet rastet kur ty brenda një periudhe të shkurtër të kalojnë 6 mijë persona”, është shprehur mjeku.

Drejtor Rajonal i Shendetit Publik ne Prizren, Fadil Kryeziu i bën apel ministrisë së shëndetësisë së dy vendeve për të rritur numrin e mjekëve në pikat e kalimit kufitar.

“Për këtë asrsye do të ishte më mirë që të merren masa të tjera shtrënguese pse jo deri te heqja e ekipit mjekësor por të ndiqen nga rasti në rast”, ka thënë Kryeziu.

Apeli i Kryziut vjen në një kohë kur Kosova shënon numrin të lartë të viktimave dhe të prekurve me Covid.

Ministria e Kosovës raportoi mesditën e së shtunë se numri i viktimave në kosovarë ka arritur në 236, ndërsa të prekur 8554.

Që prej muajit korrik mijëra kosovarë kanë zgjedhur bregdetin shqiptarët, kryesisht fundjavën për të pushuar duke përbërë një rrezik të shtuar për përhapjen e korona virusit./abcnews.al

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Si u zbulua mega pasuria e Zim Sallakut nga vetëm dy transferta. Do i justifikonte me 10 bletë e 32 pula

Një transaksion prej 200 mijë euro me përshkrimin “Blerje Vile në Durrës, zona Plazh” i kryer në 23 korrik 2014, ka qënë indicia kryesore...

Vjosa Osmani vizitë zyrtare në Austri, takim me kancelarin Sebastian Kurz

Presidentja Vjosa Osmani, me ftesë të Presidentit austriak, Alexander Van der Bellen, të martën do ta nisë vizitën zyrtare në këtë shtet. Në takim me...

Studimi: Ky është medikamenti që redukton rrezikun e vdekjes ose shtrimit në spital nga Covid-19

Kompania farmaceutike GlaxoSmithKline dhe Vir Biotechnology kanë njoftuar ditën e sotme rezultatet finale nga një studim i kryer për një medikament antitrupash. Në përfundim...

Ministri i jashtëm italian viziton nesër Kosovën

Ministri i Punëve të Jashtme dhe Bashkëpunimit Ndërkombëtar të Republikës së Italisë, Luigi Di Maio nesër viziton Kosovën, ku do të takohet me drejtues...

Manchester City me ofertë zyrtare për Kane

Manchester City ka bërë ofertën e parë në drejtim të sulmuesit të Tottenhamit, Harry Kane. Gazetari i njohur italian, Fabrizio Romano raporton se Manchester City...