Fauci: Mbi 50% e të infektuarve me Covid janë si pasojë e rasteve asimptomatike

Duhet të lëçisni

Epidemiologu i Durrësit: Kemi mungesë tamponësh, ritestimet nuk bëhen

Shefi i Shëndetit Publik në Durrës, Zija Alhysa ka ngritur shqetësimin për mungesën e tamponëve në të gjithë rrethin. Epidemiologu ka thënë për mikrofonin...

Ursula von der Leyen publikon datën: Kur pritet të fillojë furnizimi me vaksina anti-Covid

Presidentja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen konfirmoi sot se furnizimi i vendeve të BE-së me vaksina anti-Covid mund të fillojë jo më...

Bosnja, Kroacia dhe Serbia me shifra të larta të të infektuarve me koronavirus

Në Bosnje dhe Hercegovinë, janë raportuar 1,586 raste të reja të të infektuarve me koronavirusin e ri, ndërsa 36 persona kanë vdekur. Në Federatën e...

Mjekja shqiptare në Australi: Një izolim i dytë do të ishte vdekjeprurës (film)

Zyrtarët në Australi po lehtësojnë kufizimet e shtrënguara të koronavirusit, kryesisht në shtetin e Victorias pas më shumë se 100 ditësh bllokim. Në një...

“Ne kemi gabuar për sa i përket rasteve asimptomatike. Ajo që  ne nuk  dinim në fillim është  se rreth 40-45% e rasteve në total janë asimptomatike, raporton RaiNews.

Sipas  studimeve të fundit, 50% e transmetimeve të koronavirusit ndodhin nga një person asimptomatik te një person i cili nuk është i infektuar. Për të studiuar edhe një herë  rolin e asimptomatikëve, një nga ekspertët kryesorë në botë i sëmundjeve infektive, Anthony Fauci, tha: “Ne nuk mund të injorojmë rastet asimptomatike, sepse ky është një element i rëndësishëm i pandemisë, transmeton abcnews.al

“Ndonjëherë ndodh të bësh një deklaratë bazuar në të dhënat që ke dhe një nga gjërat që kam mësuar gjatë këtyre viteve është që ju duhet të jeni mjaft modest dhe fleksibël. Ndërsa të dhënat evoluojnë, ndryshojnë gjithashtu edhe udhëzimet dhe rekomandimet, theksoi eksperti i Institutit Kombëtar të Alergjisë dhe Sëmundjeve Infektive.

“Një arritje e pashembullt për komunitetin shkencor, është përparimi i teknologjisë për zhvillimin e vaksinave dhe qasja e koordinuar strategjike në të gjithë qeverinë, industrinë dhe akademinë,” tha Fauci.

Fauci shtoi se, “Katër kandidatë për vaksina kundër Covid-19 i kanë përfunduar testet klinike të fazës 3 në Shtetet e Bashkuara, më shumë se tetë muaj pas shfaqjes së Covid-19.

“Italia duhet të tregojë shumë kujdes” ka deklaruar shkencëtari amerikan, duke konsideruar rritjen e rasteve në vendet e tjera europiane. Ndërsa normaliteti të rikthehet në Krishtlindjet e vitit 2021 sipas parashikimeve, ne do vazhdojmë të jemi në një sfidë të hapur  për të rihapur ekonominë, përfundoj Fauci.

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Epidemiologu i Durrësit: Kemi mungesë tamponësh, ritestimet nuk bëhen

Shefi i Shëndetit Publik në Durrës, Zija Alhysa ka ngritur shqetësimin për mungesën e tamponëve në të gjithë rrethin. Epidemiologu ka thënë për mikrofonin...

Ursula von der Leyen publikon datën: Kur pritet të fillojë furnizimi me vaksina anti-Covid

Presidentja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen konfirmoi sot se furnizimi i vendeve të BE-së me vaksina anti-Covid mund të fillojë jo më...

Bosnja, Kroacia dhe Serbia me shifra të larta të të infektuarve me koronavirus

Në Bosnje dhe Hercegovinë, janë raportuar 1,586 raste të reja të të infektuarve me koronavirusin e ri, ndërsa 36 persona kanë vdekur. Në Federatën e...

Mjekja shqiptare në Australi: Një izolim i dytë do të ishte vdekjeprurës (film)

Zyrtarët në Australi po lehtësojnë kufizimet e shtrënguara të koronavirusit, kryesisht në shtetin e Victorias pas më shumë se 100 ditësh bllokim. Në një...

Lëvizja Vetëvendosje: Sovranitet, por jo për konsolidimin e autokracisë me Kod Zgjedhor

Lëvizja Vetëvendosje është shprehur se qasja e qeverisë Rama është në kundërshtim me kodin e praktikave të mira të Komisionit të Venecias dhe rekomandimet...