Ema Andrea ndërmerr projekt në formë proteste: Ftoj të gjithë artistët të reagojnë

Duhet të lëçisni

Aksident me vdekje në Orikum, mjeti përplas biçikletën, ndërron jetë drejtuesi i saj

Një aksident me vdekje ka ndodhur mbërmjen e sotme në Orikum të Vlorës. Automjeti ka përplasur një biçikletë teksa viktimë ka mbetur drejtuesi i saj. Raportohet...

Opera të dalë nga varësia e shtetit? Ministria “përgënjeshtron” ministren: Keqinterpretim!

Disa ditë pas kësaj deklarate të ministres së Kultures Elva Margariti, kur një debat i madh perfshiu artistët e operas të cilët e gjetën...

Kufizimet nga COVID-19/ Ja 9 vendet që mirëpresin pa kushte udhëtarët amerikanë, në krye të listës Shqipëria

Qytetarët amerikanë zotërojnë një prej pasaportave më të fuqishmë në botë por gjatë pandemisë SHBA u kufizua më shumë se çdo shtet tjetër. Shpërthimi i...

Britanikët protestojnë kundër masave kufizuese, përplasje me policinë

Në Britaninë e Madhe kanë nisur protestat kundër vendosjes së karantinës. Të paktën 15,000 qytetarë u mblodhën në sheshin Trafalgar, që mban sloganin “Ne nuk e...

Pas rasteve të fundit të abuzimeve seksuale të raportuara në medie, ai i 15 vjeçares në Babrru nga roja i shkollës dhe i Adrianës në Shtëpinë e Fëmijës në Shkodër, aktorja e njohur Ema Andrea ka ndërmarrë një projekt artistik për dhunën seksuale të adoleshentëve, në formë proteste.

Në një intervistë për “Abc news” ajo shprehet se është frymëzuar nga protesta “Për fëmijërinë e vjedhur” për të vazhduar këtë projekt në të cilin fton të bëhen pjesë të gjithë artistët.

“Jam frymëzuar nga kjo protestë dhe nuk do doja që të mbaronte me aq dhe aq më tepër që kjo kauzë të mbaronte këtu. Natyrisht për artistët, ka ardhur koha që të reagojnë dhe të mos mbetet thjesht diskutim në kafene. Unë po bëj timen i kam ftuar në mënyrë publike, pasi në mënyrë private nuk funksionon. Ndoshta nuk e besojnë që protestat ia vlejnë. Ndaj e bëra këtë ftesë, për artistë të zhanreve të ndryshme, në mënyrë publike, sepse nuk funksionon kur i fton në mënyrë private

Unë personalisht mbi këtë temë do të ndërtoj një vepër artistike, në “Open Air”. Në tekstin që ofroj është një adoleshente që dhunohet fizikisht dhe psikologjikisht nga bashkëmoshatarët e saj, pastaj është e gjithë situata e gjyqit publik.

Por dua ta lidh me situatën në vendin tonë, me gjykimin publik që ne bëjmë me gjykatën, me deklaratat e forta , majtas – djathtas, lart- poshtë. Nëse dhunohet një grua apo fëmijë jemi të gjithë të dhunuar”, u shpreh Ema.

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

E Freskët taze

Aksident me vdekje në Orikum, mjeti përplas biçikletën, ndërron jetë drejtuesi i saj

Një aksident me vdekje ka ndodhur mbërmjen e sotme në Orikum të Vlorës. Automjeti ka përplasur një biçikletë teksa viktimë ka mbetur drejtuesi i saj. Raportohet...

Opera të dalë nga varësia e shtetit? Ministria “përgënjeshtron” ministren: Keqinterpretim!

Disa ditë pas kësaj deklarate të ministres së Kultures Elva Margariti, kur një debat i madh perfshiu artistët e operas të cilët e gjetën...

Kufizimet nga COVID-19/ Ja 9 vendet që mirëpresin pa kushte udhëtarët amerikanë, në krye të listës Shqipëria

Qytetarët amerikanë zotërojnë një prej pasaportave më të fuqishmë në botë por gjatë pandemisë SHBA u kufizua më shumë se çdo shtet tjetër. Shpërthimi i...

Britanikët protestojnë kundër masave kufizuese, përplasje me policinë

Në Britaninë e Madhe kanë nisur protestat kundër vendosjes së karantinës. Të paktën 15,000 qytetarë u mblodhën në sheshin Trafalgar, që mban sloganin “Ne nuk e...

Hidhet nga kati i pestë i pallatit 60-vjeçarja në Tiranë

Një 60-vjeçare dyshohet të jetë hedhur nga kati i pestë i pallatit ku jetonte në Tiranë. Për pasojë, gruaja  njoftohet të ketë ndërruar jetë. Ngjarja...