Eksperti i OBSH: Në fillim të 2021, vala e tretë e pandemisë mund të godasë Europën

Duhet të lëçisni

Lëviste lirshëm në rrugë, gjobitet i infektuari me Covid në Gjirokastër

Policia e Gjirokastrës ka gjobitur një 65 vjeçar i cili edhe pse pozitiv me Covid po lëvizte lirdhëm në rrugë. Sipas uniformave blu shtetasi  V....

Shpërthim i kontrolluar në Durrës, shembet me eksploziv pallati 9-katësh

IKMT ka shembur me shpërthim të kontrolluar pallatin 9-katësh në Durrës. Pallati është shembur brenda disa sekondave prej eksplozivit të vendosur në strukturat e tij...

Manastirliu: Nis sot programin e vaksinimit kundër gripit falas, grupet që përfitojnë të parët

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliuka nisur sot programin e vaksinimit kundër gripit falas për të gjithë edukatoret dhe arsimtarët në të...

Gjobiten 729 qytetarë për maskën, 7 persona përfundojnë në komisariat

Policia e Shtetit ka gjobitur 729 qytetarë me nga 3 000 lekë për mos vendosje të maskës. Sipas policisë, ka patur nga ata qytetarë që...

I dërguari special i Organizatës Botërore të Shtëndetësisë për COVID-19 tha Europa mund të goditet nga një valë e tretë e pandemisë, nëse vendet dështojnë të bëjnë atë që duhet të bënin për të parandaluar valën e dytë.

“Ata dështuan të ndërtonin infrastukturën e nevojshme gjatë muajve të verës, pasi vunë nën kontroll valën e parë”, tha David Nabarro në një intervistë për një gazetë zvicerane.

“Tani po përballen me valën e dytë, dhe nëse sërish dështojnë të ndërtojnë infrastukturën, do të kemi një valë të tretë në fillim të vitit tjetër”, tha Nabarro, i cili në 2017-ën kandidoi për të qenë kreu i OBSH-së, raporton newsbomb.al.

Për një moment gjatë verës, Europa pati një rënie fortë të rasteve të reja me koronavirus, por tashmë të gjitha shtetet po raportojnë rritje të madhe të rasteve.

Nabarro kritikoi vendimin e Zvicrës dhe disa shteteve të tjera alpine si Austria për të lejuar hapjen e resorteve të skive, duke thënë se “vendi mund të arrijë një stad të lartë të sëmundjes, dhe numër të madh vdekjesh”.

Ai vlerësoi rolin koreano jugorëve në mbajtjen e ulët të infeksioneve, duke thënë se ata respektojnë distancën, vendosin maskën, dhe bëjnë çdo gjë tjetër që është e mundur për të ngadalësuar përhapjen e virusit.

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Lëviste lirshëm në rrugë, gjobitet i infektuari me Covid në Gjirokastër

Policia e Gjirokastrës ka gjobitur një 65 vjeçar i cili edhe pse pozitiv me Covid po lëvizte lirdhëm në rrugë. Sipas uniformave blu shtetasi  V....

Shpërthim i kontrolluar në Durrës, shembet me eksploziv pallati 9-katësh

IKMT ka shembur me shpërthim të kontrolluar pallatin 9-katësh në Durrës. Pallati është shembur brenda disa sekondave prej eksplozivit të vendosur në strukturat e tij...

Manastirliu: Nis sot programin e vaksinimit kundër gripit falas, grupet që përfitojnë të parët

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliuka nisur sot programin e vaksinimit kundër gripit falas për të gjithë edukatoret dhe arsimtarët në të...

Gjobiten 729 qytetarë për maskën, 7 persona përfundojnë në komisariat

Policia e Shtetit ka gjobitur 729 qytetarë me nga 3 000 lekë për mos vendosje të maskës. Sipas policisë, ka patur nga ata qytetarë që...

“Olta Xhaçka gënjeu për udhëtimin me helikopter”, Vokshi: E përdori për fushatë elektorale

Ish-deputetja e PD, Albana Vokshi ka nxjerrë një video të re, ku denoncon rastin e fluturimeve të Olta Xhaçkës me helikopter. Vokshi nxjerr një video...