Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Ekspertët: S’ka asnjë provë që vitamina D të mbron nga koronavirusi

Nga Ejona 0

Ekspertët e mjekësisë në Britani thonë se nuk ka asnjë provë që vitamina D parandalon apo kuron koronavirusin.

Në muajin maj, hulumtuesit nga Irlanda dhe SHBA gjetën se pacientët e prekur me koronavirus që kishin nivele të larta të vitaminës D kishin më shumë gjasa t’i mbijetonin sëmundjes, duke çuar në rritjen e kërkesës për suplementë.

Një numër raportimesh të pabaza që pretendonin se “dozat e larta” të vitaminës D mbrojnë dhe kurojnë koronavirusin, u përhapën masivisht në rrjetet sociale gjatë pandemisë.

Por një grup ekspertësh nga Instituti Kombëtar i Kujdesit dhe Shëndetit në Britaninë e Madhe, thonë se nuk ka asnjë provë që marrja e suplementëve ul rrezikshmërinë e Covid-19, raporton newsbomb.al.

“Ndonëse ka të dhëna për të mirat e vitaminës D, kërkimi ynë i shpejtë nuk gjeti asnjë provë që suplementët e vitaminës D parandalojnë apo kurojnë koronavirusin,” tha drejtori i studimit Paul Chrisp.

Gjithashtu një grup tjetër ekspertësh nga Komiteti Këshillëdhënës Shkencor tha se nuk ka asnjë provë që vitamina D i mbron njerëzit nga infeksione akute respiratore, infeksione të sinuseve, fytit, rrugëve të frymëmarrjes ose mushkërive.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej