Ekspertët për statistikat: Vdekjet nga COVID s’janë raportuar në të gjitha rastet (film)

Duhet të lëçisni

Bie propaganda e qeverisë, Rama e pranon: Shqipëria nuk është gati për të hyrë në BE

Në Shqipëri jemi mësuar të shohim dhe të dëgjojmë shpesh propagandën e Kryeministrit që në vendin tonë kanë ndodhur transformime rrënjësore me ardhjen e...

Plas sherri mes kolegësh, Salsano Rrapi del kundër Veleshnjas: Për të gjithë ata aktor…

Ditën e sotme teksa ishte duke folur për banalitetin në art dhe krijimtarinë në emisionin “Shqipëria Live”, Rezart Veleshnja bëri një deklaratë të fortë...

Meta nuk doli para Komisionit të Ligjeve, Tedi Blushi i përgjigjet kuvendit: Keni qenë në dijeni për agjendën e Presidentit

Tedi Blushi, zëdhënësi i Presidentit të Republikës, ka deklaruar ditën e sotme se qeveria ka qenë në dijeni që Presidenti Meta ka pasur axhendë...

Merr flakë në ecje e sipër makina në Tiranë, dyshimet e para

Tiranë/Informacion paraprak Më datë 06.05.2021, rreth orës 18:40, në afërsi të Liqenit Artificial, dyshohet se si pasojë e një difekti teknik ka marrë flakë në...

Ekspertët e sqarojnë rritjen drastike të vdekjeve në tremujorin e fundit me COVID-19. Klodian Muço sqaron se shifrat e INSTAT janë  disa herë më të larta se ato që raporton ministria për disa shkaqe.

Sipas pedagogut shumë qytetarë që kanë humbur jetën gjatë pandemisë në shtëpi nga COVID-19 nuk janë reflektuar në shifrat zyrtare, ndërsa një pjesë e të sëmurëve kronikë kanë lënë pas dore mjekimin e sëmundjeve dhe në shumë raste kanë humbur jetën.

Alarmante situata e rritjes së vdekjeve gjatë 2020 paraqitet sidomos për  skemën e sigurimeve shoqërore dhe shëndetësore vetëm në 3 muajt e fundit sipas ekspertit përkeqësimi vlerësohet me 5.6%.

Po ashtu edhe në tregun e punës po vërehet një ulje e personave të kualifikuar.

INSTAT ka publikuat treguesit demografik për vitin e kaluar ku vërehet se shtesa natyrore e popullsisë ëshët negative pasi ka pasur më shumë vdekje sesa lindje. Ndërkohë që tremujori i fundit ka pasur një nivel  të frikshëm të vdekjeve me një rritje prej 73.3%   ose 3900 qytetarë më shumë se mesatarja e disa viteve.Por ministria për tre muajt e fundit raporton vetëm 793 viktima nga covid duke lënë në pikpyetje se nga humbën jetën mbi 3 mijë shqiptarë.

/ABC/

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Bie propaganda e qeverisë, Rama e pranon: Shqipëria nuk është gati për të hyrë në BE

Në Shqipëri jemi mësuar të shohim dhe të dëgjojmë shpesh propagandën e Kryeministrit që në vendin tonë kanë ndodhur transformime rrënjësore me ardhjen e...

Plas sherri mes kolegësh, Salsano Rrapi del kundër Veleshnjas: Për të gjithë ata aktor…

Ditën e sotme teksa ishte duke folur për banalitetin në art dhe krijimtarinë në emisionin “Shqipëria Live”, Rezart Veleshnja bëri një deklaratë të fortë...

Meta nuk doli para Komisionit të Ligjeve, Tedi Blushi i përgjigjet kuvendit: Keni qenë në dijeni për agjendën e Presidentit

Tedi Blushi, zëdhënësi i Presidentit të Republikës, ka deklaruar ditën e sotme se qeveria ka qenë në dijeni që Presidenti Meta ka pasur axhendë...

Merr flakë në ecje e sipër makina në Tiranë, dyshimet e para

Tiranë/Informacion paraprak Më datë 06.05.2021, rreth orës 18:40, në afërsi të Liqenit Artificial, dyshohet se si pasojë e një difekti teknik ka marrë flakë në...

Maluma vjen më në fund në Tiranë, zbulohet data dhe vendi i mbajtjes së koncertit të shumëpritur

Shumë koncerte të rëndësishme u anulluan për shkak të pandemisë Covid-19 në të gjithë botën , po ashtu si dhe në Shqipëri. Një nga...