“Ekonomia në duart e oligarkëve”, Idrizi: Ne do të vendosim balancat në treg (film)

Duhet të lëçisni

Sekuestrohen 300 kilogramë kokainë e fshehur në një kamion në Portin e Durrësit

Policia e Shtetit ka sekuestruar 300 kilogramë kokainë të fshehur në një kamion në Portin e Durrësit. Në njoftimin zyrtar të policisë bëhet me dije...

Ndërron jetë 10 minuta pasi bëri dozën e dytë të Pfizer 56-vjeçarja në Greqi

Një 56-vjeçare në Greqi ka vdekur 10 minuta pas marrjes së dozës së dytë të Pfizer. Mediat fqinje raportojnë se gruaja ishte në dhomën...

Dy viktima dhe 19 raste të reja me Covid në Maqedoninë e Veriut

Ministria e Shëndetësisë njofton se në 24 orët e fundit në Maqedoninë e Veriut janë kryer 3.680 teste, ndërsa janë regjistruar 19 raste të...

9 raste të reja në Kosovë, asnjë viktimë nga Covid në 24 orë

Gjatë 24 orëve të fundit në Kosovë janë konfirmuar të infektuar me Covid 9 raste të reja dhe fatmirësisht nuk ka humbur jetën asnjë...

I ftuar në emisionin “Log.” në ABC, ka qenë kreu i PDIU, Shpëtim Idrizi. Ky i fundit është ndalur tek ekonomia, duke hedhur akuza ndaj kryeministrit Edi Rama, për të cilin deklaroi se ka kapur shtetin. I pyetur se si opozita pritet të normalizojë ekonominë, Idrizi është shprehur që sipas tij hapi i parë që do merret është vendosja e balancave në tregun ekonomik.

Idrizi ka thënë se ekonomia sot është në duar e 5 oligarkëve, ndërsa sipas tij opozita synon që ta shpërndajë në shumë duar.

Mentor Nazarko: Nuk gjej një zgjidhje nga opozita si do ta kufizoni rolin në vendimmarrje politike të kompanive të mëdha?

“Ne do kthejmë ekonominë shqiptarëve duke ruajtur ekuilibrat politik. Koreja e Jugut, e ka ekonominë në shumë duar. Kthimi i ekonomisë në shumë duar. Jo si Rama që mori dhe kapi Partinë Socialiste. Ekonominë e tregut dhe Demokracinë e ka ndërtim pa leje. Duke harruar demokracinë. Debatet bëheshin publike se ligjet nuk bëhen për një person. Është vendi i kompromisit. Me një reformë të ngadaltë dhe me një pasiguri juridike. Ndryshoi dhe kodin zgjedhor dhe po kërkon mandatin e tretë. Do sjellë automatikisht çlirimin e ekonomisë. Ku biznesi dhe sipërmarrja të dallohen dhe të mos ndodh që një njeri. Apo për firmën e incineratorëve, gjetën një njeri dhe ja dhanë.” ka thënë Idrizi.

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Sekuestrohen 300 kilogramë kokainë e fshehur në një kamion në Portin e Durrësit

Policia e Shtetit ka sekuestruar 300 kilogramë kokainë të fshehur në një kamion në Portin e Durrësit. Në njoftimin zyrtar të policisë bëhet me dije...

Ndërron jetë 10 minuta pasi bëri dozën e dytë të Pfizer 56-vjeçarja në Greqi

Një 56-vjeçare në Greqi ka vdekur 10 minuta pas marrjes së dozës së dytë të Pfizer. Mediat fqinje raportojnë se gruaja ishte në dhomën...

Dy viktima dhe 19 raste të reja me Covid në Maqedoninë e Veriut

Ministria e Shëndetësisë njofton se në 24 orët e fundit në Maqedoninë e Veriut janë kryer 3.680 teste, ndërsa janë regjistruar 19 raste të...

9 raste të reja në Kosovë, asnjë viktimë nga Covid në 24 orë

Gjatë 24 orëve të fundit në Kosovë janë konfirmuar të infektuar me Covid 9 raste të reja dhe fatmirësisht nuk ka humbur jetën asnjë...

Greqia hap kufijtë për shqiptarët, ja rregullat para se të udhëtoni

Prej datës 19 qershor në Greqi do të lejohet të kalojnë të gjitha kategoritë e udhëtarëve nga Shqipëria, si për qëllime familjare ashtu dhe...