E përmendi Basha! Rama mbron Kastratin: Ti vë gjoba, shko në SPAK!

Duhet të lëçisni

Atentat me bombë në tubimin e Erdoganit

Mediat turke raportojnë për një atentat të shmangur ndaj presidentit turk Rexhep Tayip Erdogan. Ngjarja ka ndodhur teksa Erdogan po merrte pjesë në një tubim...

E konfirmon qeveria: Kurti nuk e viziton SHBA-në këtë vit

Plani i Kurtit për të shkuar në Amerikë gjatë muajit nëntor mbeti vetëm synim. Para 70 ditëve, kryeministri Kurti u pati treguar deputetëve në...

Duke shëtitur në Amerikë, Rama zbulon shqiptarin: E gjeta nga emri i lokalit

Kryeministri Edi Rama ndodhet në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Sikurse e ka zakon, shefi i qeverisë shqiptare nuk ka harruar të përcjellë humor...

Tragjedia në Bullgari, familjarët kërkojnë përgjegjësi

Familjarët e viktimave kërkojnë që sa më shpejtë të zbardhet e vërteta rreth tragjedisë në Bullgari ku humbën jetën 45 persona dhe 7 të...

Pas deklaratave të kryetarit të PD-së, Lulzim Basha, Kryeministri Edi Rama ka vazhduar replikat në sallën e Kuvendit, pasi kreu i opozitës deklaroi se në vend futet naftë kontrabandë.

Rama i kërkoi që faktet që ai ka t’i dërgojë në SPAK dhe të mos vendosë gjoba nga foltorja e Kuvendit. Ai tha se taksa e karbonit në çmimin e naftës nuk hiqet, duke shtuar se shqiptarët sot e paguajnë energjinë elektrike më lirë se në kohën e qeverisjes së demokratëve.

Edi Rama: Ti thua tani që çmimi i energjisë qenka i rritur. Je “delusional”. Ishte një fashë që mbronte të pamundurit. Por tek shifrat mbas presjes ti e ke toleancën “un-limited”. Çfarë rezultonte që në atë fashën poshtë kishte hyrë kuçi dhe maçi. Ne e hoqëm fashën dhe çmimin e çuam në 9.5 lekë për të gjithë familjarët dhe shumicën e atyre që deri në atë vit, paguanin 13.2 lekë. Natyrisht për ata që e paguanin 7.7 me hile u rrit. Ata që e meritonin, ne vendosëm mburojën sociale. Nuk ka nevojë që të bëjmë ballafaqime. Faktet nuk janë opinione. Faktet janë fakte. Energjia në faturën e familjeve shqiptare që nuk ishin brenda kategorive të fashës ka qenë 13.2 u bë 9.5 lekë. Për ata të tjerët u rrit. Ky shtet paguan para dhe kompenson diferencën. Ke ide që mund të ulet. Hajde thuaje. Ta diskutojmë. Mos thuaj u rrit. Sa i përket kontrabandës, se akuzove një person. Ka shifra. Në vitin 2013, por edhe në 2012. Shdoganonit 313 ton naftë, por tani bëhet 481 ton. Si akuzon një person. E bën edhe në mënyrë folklorike. Se unë ndryshe nga ti nuk marr nëpër gojë njerëz. E di Shqipëria që këto janë gjobë. Papritur mbaron sulmin. Formulo denoncimin dhe shko tek SPAK-u. Për të na ndjekur nga mbapa në sensin që ça themi ne, bëjnë ata. Je dhe djalë që kupton. Unë nuk e fsheh që po patjetër, në çmimin e karburantit ka një taksë karboni. Sot në krizë, shqiptarët e blejnë më shtrenjtë apo më lirë? Është fakt! Çmimi në benzinatë me taksën e karbonit nuk ka për t’u hequr. Besojmë se kush ndot më shumë, paguan më shumë.

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Atentat me bombë në tubimin e Erdoganit

Mediat turke raportojnë për një atentat të shmangur ndaj presidentit turk Rexhep Tayip Erdogan. Ngjarja ka ndodhur teksa Erdogan po merrte pjesë në një tubim...

E konfirmon qeveria: Kurti nuk e viziton SHBA-në këtë vit

Plani i Kurtit për të shkuar në Amerikë gjatë muajit nëntor mbeti vetëm synim. Para 70 ditëve, kryeministri Kurti u pati treguar deputetëve në...

Duke shëtitur në Amerikë, Rama zbulon shqiptarin: E gjeta nga emri i lokalit

Kryeministri Edi Rama ndodhet në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Sikurse e ka zakon, shefi i qeverisë shqiptare nuk ka harruar të përcjellë humor...

Tragjedia në Bullgari, familjarët kërkojnë përgjegjësi

Familjarët e viktimave kërkojnë që sa më shpejtë të zbardhet e vërteta rreth tragjedisë në Bullgari ku humbën jetën 45 persona dhe 7 të...

Rama në SHBA, takohet me përfaqësues të industrisë automotive: Mundësi bashkëpunimi

Kryeministri Edi Rama ndodhet në mjediset e organizatës “Automation Alley” në Shtetet e Bashkuar të Amerikës. Së fundmi Rama ka postuar pamjet gjatë kësaj vizite...